Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

ZA Puławy: rośnie produkcja nawozów, melaminy i amoniaku

01.03.2013

Zakłady Azotowe Puławy w ostatnich trzech miesiącach 2012 r. zwiększyły swoją produkcję nawozów azotowych, melaminy, AdBlue i amoniaku. Tego samego nie udało się zrobić z kaprolaktamem i nadtlenkiem wodoru.

Od 1 października 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Grupa Kapitałowa Zakłady Azotowe Puławy zanotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 973 mln zł. Zysk netto wyniósł 87,5 mln zł. Jednocześnie pierwsze półrocze przesuniętego roku obrotowego (w Puławach rozpoczął się on 1 lipca) firma zamknęła sprzedażą rzędu 1.85 mld zł i zyskiem netto na poziomie 122 mln zł.

Puławski segment Agro osiągnął w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zysk operacyjny na poziomie 118,1 mln zł, co było wynikiem o 3,7 mln zł wyższym niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Zysk operacyjny segmentu Chemia to z kolei 7,2 mln zł (o 5,4 mln zł niższy niż w 2011 r.).

Firma poinformowała, że ostatni kwartał 2012 r. przyniósł jej wyższą niż rok wcześniej produkcję nawozów azotowych (wzrost o 6,2%), melaminy (wzrost o 8,8%), AdBlue (wzrost o 14,7%), amoniaku (wzrost o 4,6%). Niższa była za to produkcja kaprolaktamu i nadtlenku wodoru: odpowiednio o 2,7% i 0,2%.

Okres od października 2012 r. do końca roku upłynął pod znakiem korzystnych zjawisk w odniesieniu do rynku nawozów azotowych. Dopiero w listopadzie zakończył się jesienny sezon nawozowy, w trakcie którego w kraju widać było wzrost cen względem poprzedniego kwartału (w październiku o 3%). Ponadto pod koniec roku magazyny i punkty sprzedaży rozpoczęły już przygotowania do kolejnego sezonu nawozowego, a ceny nawozów saletrzanych wzrosły przed początkiem grudnia o 1%. W przypadku mocznika pozostały na tym samym poziomie.

Tendencję wzrostową, tyle że na rynku międzynarodowym, wykazały ceny saletry amonowej i saletrzaku, tendencję spadkową natomiast ceny mocznika i roztworu saletrzano – mocznikowego (RSM). W ślad za tymi ruchami sprzedaż oferowanego przez Puławy mocznika wzrosła o 27,7%, saletry amonowej o 10,8% oraz RSM o 7,3%. Taniej sprzedawano zaś nawozy fosforowe i wieloskładnikowe – za wyjątkiem rynku krajowego nawozów NPK, który wykazał 1,5% wzrost w stosunku do kwartału między początkiem lipca a końcem września 2011 r. W obszarze melaminy obserwowano stabilny poziom popytu przy wyraźnym wzroście cen w stosunku do poprzedniego kwartału (o 17-23%). Pod koniec roku nastąpiło ograniczenie jej podaży ze względu na postoje instalacji.

- Na rynku kaprolaktamu sytuacja była trudna przez wzgląd na uruchomienie nowych zdolności produkcyjnych w Azji i wysoką nadpodaż tego produktu. Jednocześnie panowały wysokie ceny benzenu. Na europejskim rynku nadtlenku wodoru popyt był stabilny, a w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen w ślad za producentami z Niemiec i USA. Europejski rynek AdBlue pozostawał wysoko konkurencyjny cenowo przy utrzymującym się trendzie wzrostowym w zakresie konsumpcji – tłumaczą przedstawiciele Puław.

Wyświetlono: 1907

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej