Artykuły - Przemysł chemiczny

Z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego płynie fala innowacji

06.02.2019
Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego płynie fala innowacji

– Projekt związany z granulatami polipropylenowymi jest już wdrażany z partnerem przemysłowym, z którym pracujemy nad prototypami. Projekt odnoszący się do ochrony roślin także jest wdrażany w przedsiębiorstwie, jednak ten proces potrwa jeszcze trzy – cztery lata. Zawsze, gdy rozpoczynam badania naukowe, to szukam aplikacji. Pierwszy projekt od początku realizowany był z przemysłem, drugi najpierw miał charakter badawczy, ale szybko przerodził się w aplikacyjno-wdrożeniowy – wyjaśnia dr Śmiglak.

Naturalnie nie tylko Zespół Syntez Materiałowych PPNT zaangażowany był w prace w ramach Inkubatora Innowacyjności+. Lech Bartkowski opracowuje serię kosmetyków bez parabenów, w postaci kremów, żeli pod prysznic i szamponów, z wykorzystaniem oleju konopnego i ekstraktów ziół. Zespół naukowców pod kierunkiem Patrycji Wojciechowskiej stworzył żelatynowo – siloksanowe materiały hybrydowe do produkcji opakowań aktywnych. W projekcie tym żelatyna została zmodyfikowana związkami krzemoorganicznymi. Na uwagę zasługuje również oferta produktowa dla producentów suplementów diety. W tym zakresie Małgorzata Zielińska-Dawidziak prowadziła badania nad otrzymaniem suplementów żelaza z kiełków roślinnych wzbogaconych w ferrynę, czyli białko bogate w żelazo. To całkowita nowość na polskim rynku.

W Poznaniu powstała także cała seria projektów wpisujących się w nurt prośrodowiskowy. To choćby oprogramowanie do kontroli i optymalizacji pracy biogazowni (Biogaz+), które ma ułatwić prowadzenie nadzoru technologicznego nad biogazowniami; system biologicznego badania zanieczyszczeń w wodzie wodociągowej (BioID), który to na podstawie reakcji i zachowania małża identyfikuje rodzaj zanieczyszczeń w wodzie; czy też biologiczna identyfikacja zanieczyszczeń w wodzie wodociągowej.

Lista projektów realizowanych w ramach Inkubatora Innowacyjności jest naturalnie dłuższa i odnosi się m.in. do przedstawienia rozwiązań dla branży ogrodniczej (Cieplarnia izolowana pianą drugiej generacji wraz z systemem wietrzenia); rolniczej (Doskonalenie technologii uprawy konopi odmiany Henola w aspekcie maksymalizacji produkcji oraz określenia możliwości gospodarczego wykorzystania plonu); tekstylnej (Udoskonalanie metod otrzymywania naturalnych tkanin o właściwościach hydrofobowych); spożywczej (Technologia produkcji preparatu białek ziemniaka do celów spożywczych w procesie hydrolizy enzymatycznej); medycznej (Opracowanie nowej linii pastylek higienizujących do czyszczenia języka).

Wparcie innowacji zaprezentowanych w PPNT było możliwe dzięki realizacji programu Inkubator Innowacyjności+. W pierwszym kwartale tego roku uruchomiono projekt Inkubator Innowacyjności 2.0., w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie na komercjalizację kolejnych rozwiązań.

Wyświetlono: 762

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej