Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Yara ma pomysł na nowy sposób produkowania nawozów

18.11.2019

Norweski koncern Yara i tamtejsza firma Nel podpisali umowę, której celem jest opracowanie tzw. czystego wodoru, który pozwoliłby Yarze zainicjować produkcję nawozów o niskim śladzie węglowym.

Projekt opiera się na opracowaniu przez przedsiębiorstwo Nel nowej technologii elektrolizy wody, która zostanie przetestowana w istniejącym zakładzie Yara w Porsgrunn w Norwegii. Chodzi tutaj o wytwarzanie wodoru ze źródeł odnawialnych, który zostanie wprowadzany do istniejącej instalacji amoniaku i następnie albo wykorzystywany do produkcji nawozów, albo jako zielony amoniak.

- Cieszymy się, że nawiązujemy współpracę z Nel i pracujemy nad stworzeniem zielonego amoniaku i nawozów o niskiej zawartości węgla. Misją Yary jest odpowiedzialne wyżywienie świata i ochrona planety. W ciągu ostatnich dziesięcioleci usunęliśmy już około połowę naszej bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych i pracujemy nad neutralnością dwutlenku węgla do 2050 r. Produkcja nawozów z wodorem wolnym od węgla będzie bardzo ważnym krokiem w kierunku osiągniecia tego celu – ocenia Tove Andersen, wiceprezes koncernu Yara.

Przez długo czas zespół ekspertów Yara zastanawiał się, w jaki sposób można produkować nawozy przy użyciu tylko powietrza, wody, słońca, wiatru i skał. Odpowiedź musiałaby być zrównoważonym, efektywnym energetycznie i opłacalnym komercyjnie rozwiązaniem. Sposób, który potencjalnie przynajmniej wypełnia większość tych postulatów, został znaleziony w historii norweskiego koncernu.

Elektroliza to prawie stuletnia technologia, która stała się niekonkurencyjna z powodu niskich kosztów energii kopalnej. Teraz jednak ma szansę powrotu do użycia. Zastosowany w projekcie elektrolizer będzie wytwarzał wodór z wody za pomocą elektryczności. Nel opracowuje elektrolizer nowej generacji, który będzie testowany w Porsgrunn. Wydajność jednostki wyniesie 5 MW, co odpowiada 1% produkcji wodoru w Porsgrunn. Oczekuje się, że zostanie zainstalowany w 2022 r.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Nel. Nasza fabryka amoniaku stanie się początkiem naszej transformacji w kierunku produkcji nawozów bezemisyjnych – powiedział Jon Sletten, kierownik zakładu w Porsgrunn.

Tagi


nawozy Yara
Wyświetlono: 3110

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej