Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Yara i BASF oddają do użytku wielki kompleks produkcyjny amoniaku

16.04.2018
Yara i BASF oddają do użytku wielki kompleks produkcyjny amoniaku

Wielka inwestycja w Teksasie. Koncerny Yara i BASF otworzyły fabrykę amoniaku o skali światowej.

Nowa fabryka amoniaku znajduje się w miejscowości Freeport. Jest nowoczesnym zakładem, którego budowa kosztowała 600 mln dolarów. W ocenie obydwu właścicieli, jednostka w produkcji amoniaku wykorzystywać będzie wysoce ekonomiczny i zrównoważony proces i zamiast na gazie ziemnym technologia oprze się na produkcie ubocznym wodoru.

Spółka powołana do zarządzania instalacją, czyli Yara Freeport LLC w 68% jest własnością Yara, a w 32% należy do BASF. Zakład produkcyjny został zlokalizowany na terenie BASF we Freeport. Aby wzmocnić obiekt, Yara zbudowała magazyn do przechowywania amoniaku w porcie we Freeport, zaś BASF zmodernizował swoje istniejące zasoby terminali i rurociągów. Zdolności produkcyjne nowego zakładu wynoszą 750 tys. ton amoniaku rocznie. Uzgodniono, że każda ze stron odbierze ilości amoniaku zgodnie z posiadanym przez siebie udziałem.

- Wspólnie z naszymi partnerami z BASF zbudowaliśmy fabrykę amoniaku na skalę światową, która nie tylko podnosi poprzeczkę pod względem bezpieczeństwa, wydajności i jakości produktu, ale także stosuje zasady współdziałania przemysłowego, wykorzystując produkt uboczny, jako surowiec do produkcji amoniaku. Yara Freeport wzmacnia naszą wiodącą pozycję na globalnym rynku amoniaku i rozszerza nasz ślad produkcyjny w Ameryce Północnej – powiedział Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny norweskiego przedsiębiorstwa Yara.

- To wspólne przedsięwzięcie z Yara nie tylko wzmacnia naszą produkcję Verbund, czyli tradycyjną i podstawową kompetencję BASF oraz punkt wyjścia dla wielu łańcuchów wartości, od podstawowych chemikaliów po produkty konsumenckie i rozwiązania systemowe we Freeport, ale również potwierdza zobowiązanie BASF do inwestowania w Ameryce Północnej – dodał Wayne Smith, członek zarządu BASF SE oraz prezes i dyrektor generalny BASF Corporation.

Tradycyjne fabryki wytwarzające amoniak wykorzystują w jego produkcji gaz ziemny, kluczowy w produkcji wodoru, który jest niezbędny w procesie powstawania amoniaku. Technologia wodorowa, na której oparty jest proces produkcyjny w Yara Freeport umożliwia natomiast stronom rezygnację z tego wstępnego etapu produkcji. Tym samym prowadzi to do znacznej redukcji nakładów inwestycyjnych oraz późniejszych kosztów konserwacji. Wykorzystując wodór, który pochodzi z procesów produkcyjnych z różnych zakładów petrochemicznych w sąsiedztwie, Yara Freeport chroni zasoby i łagodzi wpływ na środowisko.

Jednym z pośrednich partnerów w tej inwestycji jest koncern Praxair, będący producentem gazów przemysłowych. Między Yara Freeport a Praxair zawarta została umowa współpracy w zakresie dostaw wodoru i azotu, która łączy ogólne koszty surowców z korzystnymi cenami gazu ziemnego obowiązującymi na Wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w Stanach Zjednoczonych.

Firma BASF planuje wykorzystywanie swojego udziału w produkcji amoniaku w Yara Freeport do produkcji poliamidu 6. Natomiast Yara planuje sprzedawać swój udział amoniaku klientom przemysłowym oraz sektorowi rolnemu w Ameryce Północnej.

Wyświetlono: 386

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej