Artykuły - Przemysł detergentowy

Wzrost znaczenia aktywnych wybielaczy nadtlenkowych we współczesnych recepturach detergentów

06.02.2020
Autor: Jane Mathews, Lubrizol Advanced Materials, Inc.
Wzrost znaczenia aktywnych wybielaczy nadtlenkowych we współczesnych recepturach detergentów

Tradycyjnie składnik wybielający był stosowany w detergentach głównie po to, aby skuteczniej usuwać kolorowe zabrudzenia ulegające procesowi utleniania.

Dziś w procesie prania większego znaczenia nabierają natomiast „drugorzędne” właściwości składników wybielających, takie jak higiena. Zjawisko to jest skutkiem tendencji do obniżania temperatury prania i zmniejszania zużycia wody w ramach dążenia do zrównoważonego rozwoju. Trend ten wpływa także na stosowane rozwiązania higieniczne. W Europie również w zmywarkach do naczyń obserwuje się podobną tendencję do obniżania temperatury cykli myjących.

W całym łańcuchu dostaw w branży detergentów podejmowane są działania, których celem jest dostarczanie konsumentom bardziej zrównoważonych rozwiązań myjących. Producenci detergentów zalecają pranie w niższych temperaturach, natomiast producenci pralek ograniczają ilość wody zużywanej przez oferowane urządzenia. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych dzięki wprowadzeniu pralek o wysokiej wydajności z ładowaniem wsadu od góry i od przodu udało się zmniejszyć objętość wody wykorzystywanej do prania – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Powszechnie uważa się, że podgrzewanie wody w cyklu piorącym odpowiada za największą część energii. Wzrost znaczenia aktywnych wybielaczy nadtlenkowych we współczesnych recepturach detergentów zużywanej przez pralkę. W ramach wkładu w zrównoważony rozwój zachęca się konsumentów, aby oszczędzali energię, korzystając z programów piorących w niższych temperaturach. Przykładem takich działań jest kampania pod hasłem „Pierz w 30oC” zrealizowana przez P&G w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. W ostatnim czasie w mediach coraz częściej podnoszona jest również kwestia konieczności zmniejszenia ilości plastikowych opakowań jednorazowego użytku oraz ogólnie ograniczenia zużycia tworzyw. W tym kontekście należy rozważyć zwiększenie udziału detergentów w postaci proszku, pakowanych przeważnie w opakowania tekturowe, co pozwoli ograniczyć ilość plastiku i transport wody (w detergentach płynnych). Do tego dochodzą nowe trendy w praktykach i zachowaniach konsumentów, na przykład częstsze pranie, które oddziałują na branżę, a tym samym na opracowywanie nowych detergentów piorących. Opisane powyżej zmiany wpływają nie tylko na modyfikacje receptur środków piorących, ale także nawyki konsumentów dotyczące czynności prania.

Wyświetlono: 1579

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej