Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Wzrost przychodów w Grupie Azoty Puławy

09.11.2017

Grupa Kapitałowa Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy odbudowuje poziom swoich przychodów. Za pierwsze trzy kwartały tego roku wyniosły one 2,589 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 2,469 mld zł. Zysk netto sięgnął 193,53 mln zł, zaś dla porównania w ubiegłym roku doszedł on do kwoty 242,83 mln zł.

Powyższy wynik to suma przychodów i zysków uzyskanych przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz jej spółki zależne, m.in. Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory oraz Zakłady Azotowe Chorzów. Sama Grupa Azoty Puławy wypracowała w okresie styczeń – wrzesień br. przychody w kwocie 2,271 mld zł, zaś rok temu było to 2,115 mld zł.

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku największy udział w przychodach GK Grupy Azoty Puławy miał segment Agro, który wygenerował sprzedaż w kwocie 1,502 mld zł (1,537 mld zł przed rokiem). Segment Chemia dołożył 978,4 mln zł (812,1 mln zł w analogicznym okresie 2016 r.). Przychody uzyskane ze sprzedaży krajowej stanowiły 62,7% całości. Z rynków eksportowych dla Grupy Azoty Puławy najważniejszy był brytyjski, przed niemieckim i tajwańskim.

W trzecim kwartale tego roku Grupa Azoty Puławy odnotowała wyższe wolumeny i ceny sprzedaży większości nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz melaminy. Jednocześnie kwartał ten upłynął pod znakiem zwiększonej produkcji. Na instalacjach w Puławach wytworzono o 12% więcej amoniaku niż w trzecim kwartale 2016 r.; o 23% więcej nawozów azotowych; o 36% więcej kaprolaktamu; o 29% więcej nadtlenku wodoru. Nie zmieniła się natomiast skala produkcji melaminy, a o 5% spadła produkcja NOXy (dawne AdBlue). W Gdańsku w GZNF Fosfory kwas siarkowy został wyprodukowany w ilości o 29% większej niż 12 miesięcy wcześniej, a wodorosiarczyn sodu w ilości o 14% większej. W Zakładach Azotowych Chorzów w trzecim kwartale tego roku aż o 323% wzrosła produkcja azotanu wapnia.

Warto także dodać, iż w okresie lipiec – wrzesień br. Grupa Kapitałowa Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy poniosła nakłady inwestycyjne w kwocie około 89,7 mln zł, w tym Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy w kwocie 89,3 mln zł. Realizowane projekty dotyczyły budowy nowych instalacji, poprawy efektywności instalacji istniejących oraz dostosowania do przepisów ochrony środowiska.

Najważniejszą z trwających inwestycji, której zakończenie planowane jest w 2021 r., jest aktualnie modernizacja instalacji kwasu azotowego, budowa nowych instalacji kwasu azotowego i neutralizacji oraz instalacji produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego. Celem tego projektu jest zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego oraz poprawa wskaźników wytwarzanych na jego bazie nawozów. Nadwyżka kwasu azotowego będzie przetwarzana na nowej linii do produkcji nawozów: saletry magnezowej, wapniowej i potasowej o wydajności 600 ton na dobę.

Wyświetlono: 510

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej