Artykuły - Przemysł chemiczny

Wzbogacone dodatki do pasz zwierzęcych napędzają rynek chemiczny

26.02.2014
Wzbogacone dodatki do pasz zwierzęcych napędzają rynek chemiczny

Rynek chemiczny dla dodatków paszowych w Europie Centralnej i Wschodniej (CEE) wciąż jest niedoceniany, mimo znaczącego wzrostu przychodów. Według szacunków Frost & Sullivan w 2012 r. w regionie CEE wartość rynku wzrosła o 3,2%, generując przychody rzędu 820 mln euro. Przewiduje się dalszy rozwój omawianego rynku, zakładając, że do 2050 r. produkcja dodatków paszowych na świecie zwiększy się dwukrotnie.

Kluczowymi czynnikami sukcesu, jeżeli chodzi o konkurencyjność, są zróżnicowana oferta produktowa i dostosowanie produktów efektywnych kosztowo do konkretnych potrzeb hodowców. Nowoczesne żywienie zwierząt ma na celu uzupełnianie brakujących w paszach gospodarczych składników mineralnych dodatkami paszowymi i koncentratami witaminowo-antybiotykowymi. I choć jest to element debaty społecznej, wzbudzającej często skrajne emocje, to dodatki paszowe przyczyniają się do tego, iż hodowla zwierząt jest bardziej efektywna i bezpieczna. Polski przemysł paszowy ma duże osiągnięcia w produkcji wspomnianych dodatków i stanowi sporą konkurencję dla innych krajów.

Rodzaje dodatków paszowych
Dodatki paszowe są dodawane do diety zwierząt jako uzupełnienie podstawowych i niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników paszy. Celem tego jest wzrost i prawidłowy rozwój zwierzęcia, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i jednocześnie zmniejszenie kosztów produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego i ich pochodnych.

Dodatki paszowe (witaminy, pierwiastki śladowe, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, enzymy, środki zakwaszające, probiotyki, prebiotyki, przeciwutleniacze oraz inhibitory mikotoksyn) mogą regulować wzrost, modyfikować podstawowe funkcje trawienne, a nawet poprawiać efektywność pasz, np. zwiększając produkcję mięsa, mleka czy jaj nawet o 15% rocznie.

Witaminy
Witaminy są związkami organicznymi o bardzo zróżnicowanej budowie. Odgrywają kluczową rolę w organizmie i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie są istotne dla samego stanu zdrowia zwierzęcia. Zapotrzebowanie na witaminy zależy od wielu czynników, m.in. wieku, stanu zdrowia, fizjologii, stanu odżywienia i aktywności.

Jeśli chodzi o rynek w Europie Centralnej i Wschodniej, to w 2012 r. największe zapotrzebowanie obserwowano dla witaminy E (ponad 60% całkowitych przychodów rynku witamin). Witaminy z grupy B wygenerowały zaś 18% rynkowych przychodów. Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie zapotrzebowania na witaminy jest to rynek bardzo dojrzały, a jego wzrost w okresie 2012-2019 szacuje się na 0,6%.
 

 

 

Pierwiastki śladowe (minerały)
Pierwiastki śladowe pomagają w prawidłowym rozwoju mięśni i kości zwierzęcia. Dodatkowo są niezbędne w procesie trawienia, reprodukcji, a także prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Zazwyczaj są stosowane w formach nieorganicznych premiksów i dodatków, które z natury są mniej absorbowalne przez zwierzęta, aczkolwiek są tańsze. Mimo że jest to jeden z mniejszych sektorów rynku (4,8% całego rynku dla dodatków paszowych w CEE w 2012 r.) zaliczany jest do rynków dojrzałych. Jego wzrost jest silnie zależny od wzrostu na rynku paszowym. W 2012 r. na rynku CEE największy udział miała miedź (ponad 65% przychodów rynku dla pierwiastków śladowych). Dalsze miejsca zajął cynk (12,8%) i żelazo (10,6%).

Aminokwasy
Aminokwasy, które są niezbędne w diecie zwierząt nie mogą być przez nie syntetyzowane, lecz muszą być dostarczane w diecie. Dlatego też stanowią największą grupę dodatków paszowych. Odgrywają ważną rolę w żywieniu zwierząt, będąc składnikiem budulcowym protein – biorą udział w procesie odnawiania tkanek. Promują również wzrost zwierzęcia i poprawiają ogólną efektywność paszy. Na rynku aminokwasów w regionie CEE dominują metioniny i lizyny. Natomiast wpływ innych aminokwasów (treonina, tryptofan) jest mało znaczący. W 2012 r. metionina stanowiła 55,5% przychodów wszystkich aminokwasów, a lizyna 20,4%. Rynek ten jest zdecydowanie rosnący, a wzrost popytu ściśle zależy od cen surowców.

Nienasycone kwasy tłuszczowe
Nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane w przemyśle paszowym to przede wszystkim omega-3 i omega-6 pochodzące z produktów morskich, głownie z ryb i alg oraz nasion z siemienia lnianego. 87% udziału w rynku CEE mają kwasy tłuszczowe z morskich źródeł. Jest to rynek zdecydowanie rosnący. Obecnie największym sektorem korzystającym z tych dodatków paszowych są hodowle ryb (akwakultury).

Enzymy
Enzymy są głownie stosowane do poprawy strawności i wchłaniania składników odżywczych. W ten sposób maksymalizują skuteczność innych składników paszowych, zmniejszając koszty produkcji i przyczyniając się do redukcji zanieczyszczenia środowiska.

Europejski rynek enzymów z takimi kluczowymi producentami, jak BASF, DSM, Danisco (DuPont), Adisseo, AB Vista and Biomin, jest największy na świecie. Co roku generuje ponad 42% światowych dochodów w sektorze dodatków paszowych. W regionie CEE najczęściej stosowane są dwa enzymy: fitazy i enzymy NSP (enzymy egzogenne rozkładające polisacharydy nieskrobiowe). Zastosowanie odpowiedniego enzymu zależy od rodzaju paszy. W 2012 r. fitazy generowały ponad 50% przychodów przynoszonych w CEE przez enzymy. Stosowanie konkretnych enzymów zależy jednak od lokalizacji, np. w regionach bardziej rozwiniętych dla rynku dodatków paszowych (Czechy, Słowacja, Polska) enzymy NSP są popularniejsze.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2014 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 4994

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej