Nowości - Chemia budowlana ze świata

Wysokotemperaturowe materiały izolacyjne są potrzebne

06.03.2020
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych wart jest 6 mld dolarów i rośnie w tempie 8,2% rocznie.

Wysokotemperaturowe materiały izolacyjne to m.in. włókna ceramiczne, izolacyjne cegły ogniotrwałe oraz krzemian wapnia. Wśród przemysłowych zastosowań wyróżnia się branżę petrochemiczną, ceramiczną i produkcję szkła.

Głównymi czynnikami generującymi popyt na omawiane materiały są rosnące zapotrzebowanie na wyroby energooszczędne, które umożliwiają obniżenie kosztów produkcji oraz znaczna redukcję poziomów emisji wraz z wysokim zapotrzebowaniem pochodzącym z wielu branż końcowych, takich jak petrochemia, ceramika, szkło, aluminium, żelazo i hutnictwo stali, cement, materiały ogniotrwałe i proszki.

To włókna ceramiczne notują największy – ponad 34% - udział w rynku, co wynika z ich doskonałych właściwości, tj. stosunkowo niskiej wagi i elastyczności oraz zdolności do znacznego obniżenia poziomu emisji ze względu na doskonałą stabilność chemiczną w wysokich temperaturach.

Szacuje się, że zakres temperatur od 600 st. C do 1100 st. C jest największym segmentem tego rynku. Wszystkie materiały izolacyjne są bowiem stosowane w tym zakresie temperatur.

W ostatnich latach wzrost produkcji petrochemikaliów spowodował rosnące zapotrzebowanie na wysokotemperaturowe materiały izolacyjne. Ceny produktów petrochemicznych są bezpośrednio powiązane z kosztami energii, z tego również względu zastosowanie wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych jest ważne dla kontrolowania emisji gazów cieplarnianych i obniżenia kosztów produkcji. Kluczowe zastosowania wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych w przemyśle obejmują izolację rurociągów, procesorów cieplnych, reformerów i krakerów termicznych.

To region Azji i Pacyfiku jest obecnie największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych. Wzrost ten przypisuje się głównie rozwojowi końcowych gałęzi przemysłu, typu petrochemia, ceramika i szkło w Chinach i Indiach.

Branżowi liderzy rynku wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych to Morgan Advanced Materials (Wielka Brytania); Luyang Energy-Saving Materials (Chiny); RHI Magnesita GmbH (Austria); ETEX (Belgia); Calderys (Francja); Unifrax (Stany Zjednoczone) oraz Almatis (Holandia).

Wyświetlono: 2580

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej