Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Wyroby perfumeryjne – trendy i nowości

05.09.2019
Autor: Mikołaj Buczyński, AromaPartners (marka usługowa City Cosmetics sp. z o.o.)
Wyroby perfumeryjne – trendy i nowości

Branża perfumeryjna odnotowuje ciągły wzrost. Nie tylko jeżeli chodzi o wolumen sprzedaży. Pojawiają się nowe możliwości technologiczne, co w połączeniu ze zmieniającymi się wymaganiami rynku daje szereg ciekawych zastosowań.

Na trendy i nowości w branży perfumeryjnej mają z pewnością wpływ dwie kwestie: moda, czyli np. trend minimalistyczny oraz możliwości technologiczne. Wypadkowa tych dwóch określa kierunek rozwoju zarówno jeżeli chodzi o opakowania, jak i sam kosmetyk, w tym propozycje zapachowe.

Zapachy

• Zapachy niszowe

Propozycje obecne na rynku, nawet jeżeli pozycjonowane na wysoką półkę cenową, celują jednak w odbiorcę masowego. Oczywiście zdefiniowanego zgodnie z koncepcją marketingową. Zapachy są często świetnie skomponowane, z użyciem dobrych składników. Jednak na rynku, i to nie tylko kosmetycznym, widzimy postępującą indywidualizację. Konsumenci chcą mieć produkt, który się wyróżnia.

Weźmy na przykład światowy bestseller – Paco Rabanne 1 Million. Rewelacyjna kompozycja. Na tyle rewelacyjna, że coraz więcej osób używa właśnie tych perfum. Ale jest także druga strona medalu – konsumenci, którzy uważają, że „przecież tak pachnie każdy”. A oni chcą się wyróżnić.

Powstaje więc popyt na zapachy zupełnie inne od propozycji popularnych marek. Odpowiedzią na ten popyt jest podaż perfum niszowych, które w założeniu mają się odznaczać na tle zapachów z mass marketu. Niekiedy wyróżnikiem jest jakość – trwałość czy skomplikowany sposób zachodzenia na siebie poszczególnych nut. Niszowe propozycje można znaleźć w przystępnych cenach, jednak nie jest rzadkością asortyment dużo droższy, gdzie ceny dochodzą do 1 tys. zł.

• O krok dalej – tworzenie własnych zapachów

Tworzenie własnych zapachów po części jest związane z koncepcją zapachów niszowych. Jeżeli trendem jest indywidualizacja, to stworzenie własnego zapachu zdaje się być jego ukoronowaniem. W pracowniach perfumeryjnych można od podstaw opracować własne perfumy – dobierając nuty zapachowe, mieszając je. Oczywiście jest też osoba, która pomaga klientom w tym procesie.

Wyświetlono: 1104

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej