Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Wyniki finansowe Grupy Azoty pod wpływem pandemii

10.09.2020

Pandemia koronawirusa zdeterminowała wyniki Grupy Azoty w drugim kwartale tego roku. W okresie od kwietnia do czerwca Grupa Kapitałowa uzyskała przychody w kwocie 2,26 mld zł, co było wynikiem o 469 mln zł słabszym niż przed rokiem (spadek o 17,2%). Zysk netto wyniósł 57 mln zł, co oznacza wzrost o 22 mln zł wobec analogicznego okresu 2019 roku. Marża EBITDA to 13,9% - rok temu było to 13,5%.

Wyniki Grupy Azoty w drugim kwartale 2020 roku były w istotnej mierze kształtowane przez obecną sytuację w otoczeniu rynkowym, związaną z pandemią COVID-19. W ujęciu narastającym, w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku, Grupa Azoty wygenerowała 5,373 mld zł przychodów ze sprzedaży (spadek o 730 mln zł, czyli 12%).

- Ostatnie miesiące to szereg wyzwań stojących przed Grupą Azoty, związanych z obecną sytuacją rozwoju pandemii koronawirusa. W kluczowym dla Grupy segmencie nawozowym nie odnotowaliśmy w mijających miesiącach istotnego zaburzenia realizacji planu sprzedaży kontraktowej ani większych opóźnień w płatnościach kontrahentów. Sytuacja pozostaje stabilna, czemu od dłuższego czasu sprzyja niska cena gazu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, rynek tworzyw, już wcześniej zmagający się z problemami przemysłu motoryzacyjnego i elektrotechnicznego, mocno odczuł skutki pandemii. Kolejne wyłączenia produkcji przez podmioty w łańcuchu wartości segmentu spowodowały spotęgowanie zaburzenia równowagi popytowo-podażowej i wpłynęły na spadek cen i przychodów ze sprzedaży kaprolaktamu i poliamidów. W segmencie Chemia sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż obserwujemy zarówno spadek cen i zapotrzebowania na NOXy, alkohole OXO i melaminę, jak i relatywnie niewielki wpływ pandemii na poziom cen bieli tytanowej. Pandemia pokazuje bardzo wyraźnie jak istotna w takich sytuacjach jest dywersyfikacja biznesu. To szczególnie istotne mając na względzie, że pomimo wyjątkowo wymagającego czasu, udało nam się zapewnić finansowanie dla inwestycji „Polimery Police”. Obecnie trwają już prace budowlane na wszystkich pięciu podprojektach, a naszym priorytetem jest utrzymanie tempa realizacji projektu - powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

W związku z odnotowanymi spadkami przychodów Grupa Azoty podjęła kroki, aby skorzystać z mechanizmów dofinansowania w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej na kwotę 65 mln zł.

Ważnym wydarzeniem minionych miesięcy było to, iż pomimo wymagającego otoczenia rynkowego ostatecznie sfinalizowano prace nad finansowaniem kluczowej inwestycji Grupy Azoty, czyli Projektu „Polimery Police”.

Wyświetlono: 159

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej