Artykuły - Przemysł detergentowy

Wymagający, choć rozwojowy – rynek chemikaliów konsumpcyjnych w Kraju Klonowego Liścia

26.12.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Wymagający, choć rozwojowy – rynek chemikaliów konsumpcyjnych w Kraju Klonowego Liścia

Kanada, to do niedawna rynek stawiający europejskim producentom duże bariery celne, które wraz z zawarciem umowy o wolnym handlu CETA, zostały poważnie ograniczone.

Stymuluje to wzrost importu kosmetyków i chemii gospodarczej z państw Unii Europejskiej. Na razie zyskują na tym jednak głównie producenci z Europy Zachodniej.

Kanada jest niezwykle lukratywnym, choć wymagającym rynkiem. Kraj ten z populacją nieznacznie mniejszą niż Polska (blisko 37 mln osób) tworzy dziewiątą największą gospodarkę świata, jest członkiem elitarnej grupy G7, a pod względem PKB na 1 mieszkańca (46 tys. dolarów) pozycjonuje się na poziomie gospodarki niemieckiej. Swój dobrobyt zawdzięcza bogatym złożom surowców naturalnych, znakomicie rozwiniętemu rolnictwu i leśnictwu, ale też dobrze prosperującym gałęziom nowoczesnego przemysłu (motoryzacja, lotnictwo). Silnie związana z gospodarką amerykańską wykazuje od niej nieco większą stabilność, a perspektywy rozwojowe na najbliższe lata są dość obiecujące (wzrost PKB w średniorocznym tempie 1,5-2%).

Silne uzależnienie od importu kosmetyków i chemii gospodarczej

Duża zamożność społeczeństwa znajduje odzwierciedlenie w wysokiej konsumpcji, a wiele dóbr konsumpcyjnych jest importowanych. Do grupy tej zaliczają się również kosmetyki i chemia gospodarcza, w handlu którymi Kanada wykazuje dość duży deficyt obrotów. Łączny import chemikaliów konsumpcyjnych do Kanady sięgnął w 2018 roku rekordowego poziomu 6,2 mld dol. To aż ponad dwukrotnie więcej niż wynosi wartość eksportu omawianych wyrobów z tego kraju (3 mld dol.). Ponad 60% wartości importu chemikaliów konsumpcyjnych przypada na kosmetyki (ok. 3,8 mld dol. w 2018 r.). Wartość sprowadzanych do Kanady kosmetyków wykazuje przy tym stabilne tempo wzrostu, które w bieżącej dekadzie wyniosło ok. 6% średniorocznie – nieznacznie szybciej niż w segmencie chemii gospodarczej (+5% rocznie).

Głównym dostawcą na rynek kanadyjski są producenci amerykańcy. Sprzyja temu zarówno bliskość geograficzna, jak również brak poważniejszych barier celnych. Ich dominacja widoczna jest zwłaszcza w segmencie chemii gospodarczej, gdzie odpowiadają oni aż za 87% łącznego importu. Wartość sprowadzonych z USA detergentów wyniosła w minionym roku blisko 2,1 mld dol. Na pozostałe 13% (ok. 300 mln dol.) składają się z jednej strony produkty firm europejskich (w większości wysokojakościowe, konkurujące w niektórych obszarach z wyrobami koncernów amerykańskich), z drugiej zaś tanie produkty pochodzące z krajów niskokosztowych. Wśród dostawców ze Starego Kontynentu najważniejszą rolę odgrywają: Niemcy (2% udział), Francja, Wielka Brytania, Polska oraz Włochy (wszystkie po 1%). W drugim gronie na podkreślenie zasługują przede wszystkim Chiny (3%) oraz Meksyk (1%).

Wyświetlono: 1840

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej