Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Wyłoniono triumfatorów polskiej edycji European Youth Debating Competition

31.05.2017

Czwarta z siedmiu planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope, odbyła się 30 maja br. w Warszawie. Zwycięska trójka uczniów z Warszawy i Lublina reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października br. w Berlinie podczas 51. Spotkania Rocznego EPCA.

Młodzież ponadgimnazjalna z 11 szkół z całej Polski podczas debaty uczniowskiej dyskutowała o roli i znaczeniu petrochemii i tworzyw sztucznych we współczesnej erze cyfrowej. Uczestnicy debatowali nad takimi wyzwaniami, jak ochrona klimatu i zrównoważony rozwój. Zastanawiali się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z tworzyw sztucznych w rozwiązywaniu wymienionych wyzwań. Wśród argumentów pojawiały się te dotyczące pozytywnej roli, jaką przemysł petrochemiczny i tworzywa sztuczne odgrywają w różnych dziedzinach, m.in. transporcie, budownictwie, opakowaniach i medycynie. Jednocześnie przy tym wskazywano konkretne problemy powodowane przez zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiedzialne postawy ludzi.

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:

1.     Wiktor Skowroński, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 40 w Warszawie

2.     Kalina Spławska, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

3.     Michalina Groszyk, Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Chemicznego w Lublinie

Pierwsza trójka, wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów, wystąpi podczas europejskiego finału w Berlinie, jednego z wydarzeń towarzyszących 51. spotkaniu rocznemu EPCA. W stolicy Niemiec dyskutować będzie w języku angielskim na temat: „People, Planet, Profit in the Digital Age: With or without petrochemistry and plastics?”.

EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope wspólnie promują w Europie edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki oraz rozwijanie w młodych ludziach umiejętności i argumentowania, przekonywania i debatowania, co pozwoli im być aktywnymi uczestnikami współczesnego świata. Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane we Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Berlinie, odbywają się według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

- W tym roku do debaty zgłosiła się młodzież z różnych zakątków Polski – niektórzy zdecydowali się przejechać do nas ponad 500 km. To znak, że projekt cieszy się zainteresowaniem młodzieży nie tylko ze względu na ważną tematykę, ale także z uwagi na możliwość wzięcia udziału w profesjonalnym szkoleniu z wystąpień publicznych. Będzie to procentować w przyszłości dla wszystkich uczestników warszawskiej debaty, niezależnie o tego, czy zwyciężą w niej czy nie – stwierdził Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska. 

Wyświetlono: 2206

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej