Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Wykorzystywanie węgla będzie trwało

27.12.2019

Działające od kilku tygodni Ministerstwo Aktywów Państwowych deklaruje dalsze wykorzystywanie węgla, m.in. w przemyśle chemicznym.

Ministerstwo podkreśla, że Unia Europejska postawiła przed Polską rygorystyczne wymogi klimatyczne. Niemniej w obliczu dużej zależności Polski od paliw kopalnych, nieunikniona transformacja w sektorze energetycznym będzie musiała zachować ewolucyjny charakter, zabezpieczający przed drastycznym wzrostem cen energii i kosztami społecznymi dla regionów górniczych. Priorytetem dla rządu będzie więc zapewnienie stabilnych dostaw energii do odbiorców, dzięki czemu będzie mógł być kontynuowany rozwój technologiczny i społeczny.

W ocenie Ministerstwa, taka filozofia może mieć zastosowanie nie tylko do Polski, ale również do innych krajów, w których są regiony uzależnione od węgla. W ramach Unii na wspólnym rynku funkcjonują państwa, które nie są od węgla uzależnione. Jest też kilka krajów, które w krótkim czasie i bez znaczących konsekwencji mogą odejść od wykorzystania węgla. Polska, której zależność energetyczna od węgla wynosi ok. 70%, znajduje się jednak w zupełnie innej sytuacji. Jesteśmy krajem, w którym węgiel stanowi podstawę bilansu energetycznego.

- Użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieranie na tych zasobach bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu, i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. Będziemy nadal korzystać z tego strategicznego surowca, wykorzystując jego walory energetyczne i dostępność. Postawimy na nowoczesność czyli technologie spalania nadkrytycznego, bezemisyjnego. Jesteśmy w stanie wciąż podnosić sprawność wytwarzania energii z węgla. Warto tu wspomnieć o technologii węglowych ogniw paliwowych, których sprawność może sięgać nawet 80%. Węgiel będzie też miał swoje nowe zastosowanie w przemyśle chemicznym, gdzie można stosować m.in. technologie zgazowania węgla – brzmi stanowisko resortu.

Wyświetlono: 872

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej