Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Wykorzystać tworzywa sztuczne w produkcji odzieży ochronnej

17.04.2019

Ciekawym trendem w produkcji odzieży ochronnej jest stosowanie odpadów tworzyw sztucznych do produkcji np. kombinezonów roboczych.

Według raportu PlasticsEurope pt. „Tworzywa sztuczne – Fakty 2017”, tylko w 2017 r. 26 mln ton tworzyw sztucznych trafiło do strumienia odpadów. 39% z nich zostało poddanych odzyskowi energetycznemu, a 30% recyklingowi. I chociaż zauważalny jest wzrost świadomości ekologicznej i znacząca poprawa w tym zakresie, to jednak nadal aż 31% odpadów jest składowanych na wysypiskach. Tymczasem odzyskane surowce można wykorzystać właśnie do produkcji odzieży roboczej.

Tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie m.in. w BHP, gdzie np. używane są jako specjalistyczne tkaniny, służące do produkcji odzieży roboczej. Współczesne mieszanki tworzyw sztucznych mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, odporność na rozciąganie oraz wysokie i niskie temperatury, a jednocześnie ze względu na swoją niewielką wagę zapewniają duży komfort użytkowania.

Najczęściej wykorzystywaną tkaniną do produkcji odzieży ochronnej (kategorii I) jest materiał będący mieszanką poliestru i bawełny, jednak zarówno pozyskanie tych komponentów, jak również późniejsze utylizowanie ubrań są procesami ingerującymi w środowisko naturalne. W odpowiedzi na wyzwania stawiane przed współczesnym światem powstała zatem ekologiczna odzież robocza. Tradycyjny poliester został w niej zastąpiony poliestrem pozyskanym w 100% z recyklingu zużytych butelek PET i odpadów przemysłowych, natomiast wymagającą obfitego nawadniania i stosowania pestycydów bawełnę, zastąpiły włókna bio-celulozowe powstałe z odnawialnej miazgi drzewnej (znane jako Lyocell lub Tencel). Pierwszym producentem w Polsce, który zdecydował się na przygotowanie całej kolekcji odzieży ochronnej kategorii I, bazującej w 100% na ekologicznych rozwiązaniach jest firma PW Krystian.

– Nasza proekologiczna kolekcja ProEco przeznaczona jest dla techników, operatorów maszyn i pracowników działów utrzymania ruchu. W przyszłości planujemy poszerzyć kolekcję o odzież medyczną oraz dla serwisów sprzątających. Została wyprodukowana z innowacyjnego materiału Ten- Cate Protective Fabrics w 100% bazującego na przyjaznych dla środowiska komponentach. Odzież charakteryzuje się wysoką trwałością, jest przystosowana do czyszczenia w pralniach przemysłowych, a dodatkowo można ją poddać ponownemu procesowi recyklingu i odzyskać część zużytych surowców – mówi Elżbieta Rogowska, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w firmie PW Krystian.

Kolekcja ekologicznej odzieży roboczej wyprodukowana została z innowacyjnego materiału TenCate Tecawork Ecogreen.

– W dobie stawianych przed nami współcześnie wyzwań związanych ze wzrostem gospodarczym, rosnącym konsumpcjonizmem i większą ilością zanieczyszczeń, udało nam się wyprodukować tkaninę miłą w dotyku, trwałą, a równocześnie przyjazną dla środowiska. Zostało to poświadczone m.in. Certyfikatem Global Recycle Standard, gwarantującym, iż 100% wykorzystywanego poliestru pochodzi z butelek PET i odpadów przemysłowych. Sam proces produkcji materiału otrzymał nagrodę UE za wkład w ochronę środowiska – komentuje Ewa Gawrysiak, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics.

Tworzenie biodegradowalnych tkanin z surowców pochodzących z recyklingu i wprowadzenie linii ekologicznej odzieży roboczej to jedna z propozycji pogodzenia potrzeb konsumentów z wyzwaniami środowiska naturalnego. Jest to jednocześnie wyznaczenie kierunku zmian, które są niezbędne w prowadzeniu polityki zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej firm, również w Polsce, zaczyna patrzeć na biznes także pod kątem jego ingerencji w środowisko naturalne.

– Uważnie przyglądamy się dynamicznie zachodzącym w świecie zmianom, skutkom postępującej globalizacji. To nasi klienci oczekują od nas zrównoważonych rozwiązań harmonizujących z naturą. W swojej ofercie posiadamy m.in. kolekcje oznaczone certyfikatem FairTrade, co oznacza, że cała wykorzystana w nich bawełna pozyskiwana jest z certyfikowanych upraw. Jest to o tyle ważne, że chociaż sama bawełna jest surowcem pochodzenia naturalnego, to jej uprawa w znacznym stopniu przyczynia się do wyczerpywania zasobów wodnych i zasolenia gleby. Co więcej, szacuje się, że uprawy te pochłaniają 8-10% wszystkich wyprodukowanych na świecie pestycydów. Certyfikat FairTrade gwarantuje, że przy produkcji bawełny oprócz surowych standardów środowiskowych, spełniony został także cały szereg wymagań społecznych, co jest dla nas również bardzo istotne – podsumowuje Andrzej Smółko, przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy, prezes firmy CWS-boco Polska.

Wyświetlono: 474

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej