Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Wydawnictwo PWN: "Współczesna wiedza o polimerach T.2"

14.09.2016
Wydawnictwo PWN:

Nakładem Wydawnictwa PWN ukaże się niebawem książka „Współczesna wiedza o polimerach T.2 Polimery naturalne i syntetyczne, otrzymywanie i zastosowania". „Chemia i Biznes” objęła patronat nad tą pozycją.

Niezwykle szybki rozwój chemii polimerów i powiązanych z nią technologii przemysłowych stał się istotnym elementem rozwoju naszej cywilizacji w ostatnim stuleciu. Materiały polimerowe są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach techniki, a chemia polimerów to istotna, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, niezbędna nie tylko chemikom, ale również inżynierom, technologom, a nawet lekarzom.

Współczesna wiedza o polimerach t. I i II to podręcznik akademicki dla studentów i doktorantów z zakresu chemii polimerów, materiałoznawstwa, medycyny i farmakologii oraz nauk pokrewnych. W sposób prosty i przejrzysty opisuje wybrane zagadnienia z zakresu chemii, fizykochemii i metod badawczych polimerów.

Główne tematy książki:

•          polimery nieorganiczne i organometaliczne, termostabilne, węglowe, półprzewodzące, fotoaktywne, ciekłokrystaliczne, supramolekularne oraz nanowarstwy i kompozyty polimerowe, polimery jonowe, membrany polimerowe, biopolimery, polimery w medycynie i degradacje polimerów;

•          wybrane polimery przemysłowe – polimery termoplastyczne, duroplasty, Gore-Tex®;

•          elastomery syntetyczne – ebonit, lateks, produkcja gumy;

•          kompozyty polimerowe – laminaty, kompozyty kuloodporne, nanorurki i włókna węglowe;

•          kleje polimerowe;

•          polimery specjalnego zastosowania – grafen, polimery inteligentne, nanomateriały polimerowe.

Dla każdej grupy polimerów zostały podane liczne przykłady zastosowań w nauce, technologii i życiu codziennym, na podstawie szeroko cytowanej literatury naukowej. Oprócz podziału logicznego na poszczególne tematy, wiadomości w książce zostały usystematyzowane zgodnie z poziomem trudności. Dzięki kompleksowemu potraktowaniu tej dziedziny wiedzy, podręcznik stanowi unikatowe kompendium, które nie ma na polskim rynku wydawniczym odpowiedników.

Aparat matematyczny został zredukowany do niezbędnego minimum, a metody badawcze zaprezentowano w taki sposób, aby były przydatne w praktyce i pozwalały na łatwą interpretację wyników. Dodatkową zaletą książki jest niezwykle rozbudowana bibliografia, obejmująca najistotniejsze publikacje z dziedziny chemii polimerów powstałe w ciągu ostatnich 40 lat.

Informacja o autorze/ redaktorze:

Jan F. Rabek

Emerytowany profesor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Przez ostatnie 30 lat był profesorem w Królewskiej Politechnice i Akademii Medycznej w Sztokholmie. Wykładał na uczelniach w Polsce, Szwecji, Francji, Chinach i Japonii. Autor i wydawca 14 książek z zakresu chemii polimerów w wydawnictwach Wiley (Anglia), Springer Verlag (Niemcy), Elsevier (Anglia), CRC (USA) oraz 180 publikacji oryginalnych i przeglądowych w czasopismach naukowych. Prowadził badania degradacji i stabilizacji polimerów oraz polimeryzacji dla zastosowań w medycynie. Pasją profesora była nie tylko chemia polimerów. Był podróżnikiem, grotołazem, uprawiał wspinaczkę.

Tytuł (z podtytułem) Współczesna wiedza o polimerach T.2 Polimery naturalne i syntetyczne, otrzymywanie i zastosowania

Autor/ Redaktor Jan F. Rabek

Format - B5

Rodzaj oprawy   miękka

ISBN t 2 978-83-01-18707-1, 978-83-01-18708-8 całość

Liczba stron 330

Data wydania 2016-10-10

EPUB/MOBI – TAK

IBUK - TAK

Kategoria i podkategoria:    iBuk » Nauki matematyczno-przyrodnicze » Chemia » Chemia nieorganiczna 

Wyświetlono: 1518

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej