Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Wybrane surowce roślinne o działaniu przeciwdrobnoustrojowym

10.11.2020
Autor: Monika Sienkiewicz, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Agata Pruss, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Paweł Kwiatkowski, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Wybrane surowce roślinne o działaniu przeciwdrobnoustrojowym

Piękno skóry i włosów zależy w dużej mierze od kondycji zdrowotnej człowieka, nawyków żywieniowych, rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, a także od warunków klimatycznych.

Skóra z powodu nadmiernej ekspozycji na ciepło odwadnia się w okresie letnim, co sprzyja jej starzeniu oraz pojawianiu się piegów i przebarwień. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem przegrzania skóry są oparzenia słoneczne. Ekstremalne zimno powoduje uszkodzenia naskórka w postaci pęknięć, skaleczeń, czy maceracji. Choroby skóry powodowane są przez czynniki chemiczne, toksyny biologiczne obecne w środowisku, pasożyty, a także różnego rodzaju drobnoustroje, w tym bakterie, grzyby i wirusy. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry stanowią wrota dla patogennych drobnoustrojów.

Kosmetyki ziołowe to produkty zawierające związki pochodzące z surowców roślinnych, które wpływają na kondycję skóry i włosów, dostarczając im niezbędnych składników. Ze względu na podkreślane przez naukowców walory prozdrowotne, a także panujący wszechobecnie trend „powrotu do natury” cieszą się one coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Liczne badania naukowe dowiodły, że metabolity roślinne posiadają szereg bardzo cennych właściwości znajdujących zastosowanie w produktach kosmetycznych. Przemysł chemiczno-farmaceutyczny dąży do uzyskania produktów wysokiej jakości, wykorzystując rośliny jako niewyczerpane, a zarazem bezpieczne źródło surowców.

W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej wielolekoopornych drobnoustrojów. Oporne na środki przeciwdrobnoustrojowe, w tym na antybiotyki, chemioterapeutyki, a także na antyseptyki mikroorganizmy zasiedlają nie tylko środowisko placówek medycznych, ale także bezobjawowo kolonizują skórę, błony śluzowe i przewód pokarmowy nieświadomych pacjentów. Zjawisku temu sprzyja powszechne stosowanie antybiotyków, choroby cywilizacyjne i degeneracja środowiska naturalnego. Patogenne drobnoustroje są także coraz częstszą przyczyną infekcji pozaszpitalnych. Wśród metycylinoopornych szczepów Staphylococcus aureus (MRSA) wyszczególniono te związane z opieką medyczną (ang. health care-associated MRSA – HA-MRSA) oraz szczepy, które w sprzyjających warunkach u osób wysokiego ryzyka odpowiedzialne są za zakażenia pozaszpitalne (ang. community-associated MRSA – CA-MRSA). Na kolonizację i zakażenia szczególnie narażone są osoby z chorobami współistniejącymi, osoby starsze i dzieci. Ogromną rolę w zapobieganiu infekcjom odgrywa higiena i pielęgnacja ciała.

Wyświetlono: 491

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej