Artykuły - Przemysł chemiczny

Współpraca podstawą Przemysłu 4.0

01.04.2019
Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Współpraca podstawą Przemysłu 4.0

Jak pokazują wyniki raportu „Odkrywanie Przemysłu 4.0” opracowanego przez Shell Lubricants, aż 84% badanych przewiduje, że innowacyjne rozwiązania zgodne z koncepcją czwartej rewolucji przemysłowej zapewnią ich firmom znaczne oszczędności.

Eksperci olejowi Shell podkreślają jednak, że efektywne wdrażanie idei Przemysłu 4.0 wymaga współpracy i dzielenia się wiedzą.

Nowe możliwości i wyzwania

Ponad połowa respondentów (54%) od nowoczesnych rozwiązań oczekuje przede wszystkim korzyści w postaci zwiększonej wydajności urządzeń. Mimo to branża przemysłowa pozostaje nieufna w stosunku do czwartej rewolucji przemysłowej – 57% badanych uważa, że technologie zmieniają się zbyt szybko, a 65% nie chce inwestować w nowe urządzenia, jeżeli obecne wciąż działają. Producentów niepokoi także wpływ nowych rozwiązań na całkowity koszt użytkowania (TCO). Ponad połowa firm (58%) spodziewa się wzrostu TCO wskutek wdrożenia Przemysłu 4.0 – według nich wiąże się to z dużymi inwestycjami opłacanymi „z góry” oraz wzrostem kosztów konserwacji. Do poważnych problemów, z którymi zmagają się producenci, należą niewystarczająca wiedza na temat koncepcji Przemysłu 4.0 oraz brak wsparcia ze strony zaufanych ekspertów zewnętrznych (61%). Niepokoją ich także trudności związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników w zakresie użytkowania nowych technologii (57%).

Oleje i smary a czwarta rewolucja przemysłowa

Aby przedsiębiorstwa mogły zmaksymalizować zyski z inwestycji w nowoczesne maszyny i urządzenia, kluczowe są skuteczne praktyki konserwacyjne. Choć aż 93% badanych przyznało, że wprowadzenie innowacyjnych technologii będzie miało wpływ na wybór środków smarnych, to tylko 41% ma poczucie, że trzeba będzie poświęcić więcej uwagi kwestii ochrony urządzeń, a jedynie 42% skupiłoby się bardziej na jakości kupowanych olejów i smarów. Jest to obszar, który wymaga poprawy, ponieważ błędy w zakresie gospodarki olejowej spowalniają rozwój firm oraz wdrożenie idei Przemysłu 4.0.

Doświadczenia firmy Shell wskazują, że są jeszcze duże rezerwy w oferowanych produktach smarnych, które mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie żywotności komponentów i wydajności urządzeń, redukcję nieplanowanych przestojów, a także zmniejszenie całkowitego kosztu użytkowania (TCO). Wsparcie ekspertów zewnętrznych jest ważne dla firm, którym zależy na usprawnieniu praktyk w zakresie konserwacji sprzętu – aż 78% badanych użytkowników nowych technologii planuje skorzystać z pomocy dostawcy środków smarnych. Według ekspertów Shell dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a także uświadamianie przedsiębiorców o konieczności włączenia się w proces przekształcenia technologicznego jest fundamentem udanej transformacji do Przemysłu 4.0.

Shell oferuje szereg profesjonalnych usług technicznych, które pozwalają obniżyć koszty i zwiększyć wydajność, a w połączeniu z technologią 4.0 zapewnić maksymalną kontrolę procesów. Dobrym przykładem jest Shell LubeAnalyst – najnowocześniejsza metoda monitorowania stanu środków smarnych stosowanych w maszynach oraz urządzeniach przemysłowych – czy Shell LubeAdvisor, czyli usługa doradcza zaprojektowana z myślą o firmach, które dążą do osiągnięcia znaczących korzyści poprzez zwiększenie wydajności oraz ograniczenie przestojów.


Firmy zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem Shell Polska
Cezarym Wyszeckim, Kierownikiem ds. Rozwoju
e-mail: cezary.wyszecki@shell.com, tel. 607 309 751


Wyświetlono: 1096

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej