Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Współny projekt Merck, SABIC i Clariant

26.09.2019

Clariant połączył siły z firmą Merck, jako dostawcą pigmentów oraz produkującym tworzywa sztuczne koncernem SABIC w celu wspólnego opracowania technologii znakowania laserowego i wytwarzania materiałów ułatwiających proces recyklingu elastycznej folii z polietylenu.

- Stale zwiększa się popyt na czysty, wysokiej jakości recyklingowany polietylen. Chociaż wskaźniki recyklingu folii PE wciąż rosną, to jednak nadal istnieje wiele wyzwań, które należy pokonać. Zawiązana przez nas współpraca koncentruje się na wyeliminowaniu atramentu drukarskiego używanego do śledzenia kodów kreskowych i innych zmiennych informacji, które muszą być umieszczone na prawie każdym opakowaniu dostępnym na rynku. Mniej tuszu oznacza mniejsze zanieczyszczenie, jeśli chodzi o recykling. Zamiennikiem tuszu będzie znakowanie laserowe - wyjaśnia Chun-Yip Pang, globalny menedżer produktu Clariant Additive Masterbatches – Laser.

Współpraca trzech dużych przedsiębiorstw ma przynieść kompletne rozwiązanie dla łańcucha dostaw do laserowego znakowania folii. Jako dostawca żywicy, SABIC wnosi wkład w technologię polimerową, która zapewnia właściwości wymagane w opakowaniach foliowych. Poza tym SABIC dostarczy szeroką gamę polimerów ze swego portfolio, w tym tzw. certyfikowane polimery, które jeszcze bardziej przyczyniają się w ocenie firmy do kreowania ekologicznych rozwiązań dla przemysłu opakowaniowego.

Wkład firmy Merck to z kolei wrażliwe na laser pigmenty z serii Iriotec. Clariant opracował natomiast kompozycje dodatkowych przedmieszek do zastosowania w procesie wytłaczania folii.

Firmy tłumaczą, że ponieważ większość tworzyw sztucznych jest przezroczysta dla promieniowania stosowanego w procesie znakowania laserowego, dodatki są niezbędne do uzyskania widocznej reakcji w folii. Znaki są trwałe i odporne na wodę, olej, tłuszcze i tłuste potrawy. Można je nakładać na powierzchnię folii jednowarstwowej lub też warstwę wrażliwą na laser można umieścić za przezroczystą laserowo warstwą powierzchniową. Dodatki zapewniają doskonały kontrast i umożliwia szybkie znakowanie.

O efektach swojej współpracy firmy poinformują podczas zbliżających się targów K 2019.

Wyświetlono: 555

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej