Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Wspólny projekt Borealisa i Neste zaowocuje produkcją nowego typu polipropylenu

22.10.2019
Wspólny projekt Borealisa i Neste zaowocuje produkcją nowego typu polipropylenu

Koncerny Borealis i Neste rozpoczynają strategiczną współpracę w celu lepszego rozwijania projektów opartych na koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Pierwsza z firm przystępuje do produkcji odnawialnego polipropylenu, który będzie powstawał przy wykorzystaniu odnawialnego propanu dostarczanego przez drugi z podmiotów. Produkcja wystartuje jeszcze w 2019 r. w zakładach Borealisa w Belgii.

Borealis to wiodący dostawca tworzyw poliolefinowych. Neste to z kolei lider branży specjalizującej się w produkcji odnawialnego oleju napędowego, odnawialnego paliwa do silników odrzutowych oraz ekspert w dostarczaniu odnawialnych rozwiązań chemicznych. Teraz wspólne zadanie, które wyznaczyły sobie obydwa koncerny, to wyprodukowanie tzw. odnawialnego polipropylenu.

- Jako wiodący w branży lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, Neste oferuje biologiczne alternatywy dla konwencjonalnych surowców kopalnych na bazie polimerów i chemikaliów. Neste posiada roczną zdolność produkcyjną 3 mln ton produktów odnawialnych. Dzięki naszej zastrzeżonej technologii NEXBTL, możemy wykorzystywać prawie każdy olej lub tłuszcz pochodzenia biologicznego, jako surowiec, w tym oleje odpadowe i pozostałości o niższej jakości do produkcji wysokiej jakości produktów odnawialnych. Borealis użyje naszego odnawialnego propanu, wytwarzanego w Rotterdamie, aby stworzyć całą gamę zastosowań opartych na odnawialnym polipropylenie – poinformowała spółka Neste.

- To pierwszy raz, gdy zastosujemy surowce pochodzenia biologicznego, aby częściowo zastąpić surowce kopalne w komercyjnej produkcji polipropylenu. Po raz pierwszy w historii odnawialne odwodornianie propanu zostanie przeprowadzone przez nas na skalę przemysłową. Ten wysokiej jakości produkt będzie oferował te same doskonałe właściwości produktu, co konwencjonalny polipropylen i będzie w pełni nadawał się do recyklingu. Wykorzystanie surowców odnawialnych wytwarzanych głównie ze strumieni odpadów i pozostałości ma znaczący wpływ na zmniejszenie naszego uzależnienia od surowców opartych na paliwach kopalnych. Dzięki współpracy z Neste możemy zaoferować naszym klientom nowe portfolio odnawialnych rozwiązań polipropylenowych, pomagając im uczynić ich ofertę bardziej przyjazną dla środowiska - przekonuje Lucrèce Foufopoulos, wiceprezes Borealis Polyolefins, Innovation & Technology and Circular Economy Solutions.

Wyświetlono: 638

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej