Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Wosk parafinowy: rynek z dobrym tempem wzrostu

03.09.2019
Wosk parafinowy: rynek z dobrym tempem wzrostu

Świece (49% udziału w rynku) i opakowania (15% udziału w rynku) to aplikacja, na potrzeby których w największym stopniu wykorzystywany jest wosk parafinowy.

Spółka Polwax dokonała analizy światowego rynku wosków. Wynika z niej, że wciąż to branża świecarska i zniczowa reprezentują największą część rynku, ale zastosowanie parafin w innych branżach konsekwentnie się rozwija, m.in w przemyśle budowlanym, kauczukowym i oponiarskim, drzewnym i meblarskim, nawozowym, chemicznym, farmaceutyczno-kosmetycznym, spożywczym.

Główni gracze na globalnym rynku wosków parafinowych od pewnego czasu coraz mocniej inwestują w zwiększenie mocy produkcyjnych, fuzje i przejęcia. W ten trend wpisuje się również Polwax, budując instalację odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych oraz dostosowując portfolio produktowe do potrzeb konsumenckich rejestrowanych na rynku parafin. Według danych geograficznych to region Azji i Pacyfiku uznawany jest za największy rynek wosku parafinowego z udziałem na poziomie 35%. Na Amerykę Północną przypada 30%, zaś na Europę 26%.

Polwax przekonuje, że zarówno zastosowanie, jak i geograficzne wykorzystanie wosku uzależnione jest od jego typu. Ze względu na typ woski dzielą się na woski naftowe (wosk parafinowy, wosk mikrokrystaliczny i inne), wosk naturalny (wosk roślinny, wosk zwierzęcy i owadzi i inne) oraz syntetyczny wosk (wosk polimerowy, wosk GTL i inne). Główną i dominującą rolę zajmują tutaj woski mineralne i parafinowe pokrywając zapotrzebowanie w ponad 70%. Na kolejnych miejscach plasują się woski syntetyczne oraz naturalne pokrywając pozostałą część popytu światowego.

Według szacunków polskiej spółki światowy rynek woskowy pod względem wielkości wynosi ok. 5 mln ton i oczekuje się, że osiągnie 6,473 mln ton do 2024 r.

- Wzrost popytu na woski wynika w głównej mierze z właściwości produktu, takich jak wysoki połysk, nietoksyczność, dobra hydrofobowość i wyjątkowa odporność chemiczna, co przedstawia się jako podstawę wzrostu branży. Wosk mineralny prawdopodobnie uzyska znaczny wzrost w ujęciu ilościowym, a przewidywany CAGR wyniesie 3,3% do 2025 roku ze względu na rosnące zużycie produktu w detergentach, roztworach gumy, preparatach w aerozolu, klejach, środkach czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym, wytwarzaniu opon i zastosowaniu do obróbki drewna. Nie bez znaczenia okazać się może prognozowany wzrost konsumpcji produktów wykorzystywanych np. w opakowaniach kartonowych na mleko, soki, papierowych kubków do picia oraz woskowanego papieru (papier śniadaniowy, do pieczenia, opakowania na fast-food), co również napędzać będzie wzrost rynku. Oczekuje się również znaczącego wzrostu popytu na kosmetyki w wyniku rosnącego popytu na różne produkty do pielęgnacji skóry, takie jak maseczki, kremy. Rynek wosków jest rynkiem perspektywicznym i przewiduje się jego stały umiarkowany wzrost, jednakże należy w planach rozwojowych uwzględnić zabezpieczenie surowca do produkcji wosku parafinowego, którego podaż w najbliższych latach będzie spadać, ale jednocześnie wrosną ceny wosków syntetycznych i naturalnych – poinformował Polwax.

Cechą charakterystyczną rynku parafinowego jest szybszy wzrost jego wartości niż wolumenu produkcji wyrobów parafinowych. Jest to wynikiem ograniczonej podaży gaczu parafinowego (głównego surowca do produkcji parafin) oraz zwiększającego się udziału droższych wyrobów parafinowych o wyższym stopniu przetworzenia w strukturze produkcji. Coraz mniejszy wpływ na koniunkturę sektora parafinowego odgrywa czynnik korelacji pomiędzy cenami parafiny i ropy naftowej.

Wyświetlono: 433

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej