Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Wojciech Wardacki w KomitecieChemii PAN

13.11.2017

Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty, trafił do Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk.

- Rozwój branży chemicznej możliwy jest tylko wtedy, gdy dorobek środowiska naukowego znajdzie zastosowanie w praktyce, czyli w przemyśle. Jako przedstawiciel przemysłu chemicznego, a także reprezentant Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego uczestnictwo w pracach Komitetu traktuję jako zaszczyt, wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie, że podobnie jak dla tej gałęzi gospodarki, dla polskiej nauki ważna jest bliska, efektywna, obopólna współpraca – powiedział prezes Wardacki.
 
Podkreślił również, że intensywnie rozwijająca się branża chemiczna jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce, posiadającą strategiczne znaczenie dla kraju. We współczesnej chemii innowacje to zagadnienie kluczowe, a Grupa Azoty realizuje inwestycje, które będą wykorzystywać najnowsze zdobycze nauki. Prezes wskazał tutaj m.in. projekt wybudowania instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu w Policach oraz powstające w Tarnowie Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty S.A.
 
Wojciech Wardacki jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od grudnia 2016 r. pełni funkcję prezesa zarządu Grupy Azoty.

Powstały w latach 50. XX wieku Komitet Chemii PAN zrzesza 54 członków. Są wśród nich naukowcy z dziedziny chemii, w tym członkowie Akademii, przedstawiciele instytucji mających prawa habilitowania z nauk chemicznych lub technologii chemicznej, a także prezesi Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Do zadań Komitetu należą m.in. rozwiązywanie problemów nauk chemicznych, zarówno podstawowych, jak i stosowanych (z wyłączeniem chemii analitycznej), zwłaszcza w obszarze badań i ich zastosowań oraz współpraca z przemysłem. Komitet zajmuje się również reprezentacją polskiej chemii w organizacjach międzynarodowych i pełni rolę zbiorowego eksperta w swojej dziedzinie.

Wyświetlono: 250

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej