Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Włochy przodują na europejskim rynku polimerów biodegradowalnych

20.01.2020
Autor: Anna Jarosik

Agencja MarketsandMarkets Research szacuje, iż europejski rynek polimerów biodegradowalnych wart jest 403 mln dolarów i rośnie w tempie 15,5%, głównie z uwagi na popyt przemysłu opakowaniowego oraz przepisów związanych z ochroną środowiska naturalnego, które stosowanie konwencjonalnych tworzyw.

Polilaktyd (poli(kwas mlekowy)) jest najpopularniejszym i najszybciej rozwijającym się rodzajem polimerów biodegradowalnych. PLA często mieszany jest ze skrobią, aby zwiększyć jego biodegradowalność i obniżyć koszty produkcji. Kluczowymi zastosowaniami dla PLA w procesie powlekania przez wytłaczanie są m.in. pojemniki na mleko, jednorazowe zastawy stołowe, folie z mulczu rolniczego, kartony z mlekiem i sokami. PLA jest łatwo dostępny i bardziej ekonomiczny w produkcji w porównaniu z innymi biodegradowalnymi polimerami.

Spośród podłoży dostępnych na rynku polimerów biodegradowalnych do powlekania przez wytłaczanie, to papier i tektura są tymi najbardziej powszechnymi. Polilaktyd, bursztynian polibutylenu (PBS) oraz inne biodegradowalne żywice są używane do wytłaczania papierów rzemieślniczych, które są używane w takich aplikacjach, jak owijanie, torby spożywcze, worki i specjalne opakowania. Papier i tektura są lekkie, nadają się do recyklingu, są tanie, a ich dodatkową zaletą jest poprawa wyglądu produktu. Rynek w tym obszarze ma wzrosnąć w nadchodzących latach ze względu na zapotrzebowanie branży opakowaniowej.

Polimery biodegradowalne szczególnie dobrze sprawdzają się w produkcji opakowań elastycznych. Wiele marek przechodzi ze sztywnego opakowania na elastyczne, ponieważ oferuje ono liczne zalety, m.in. dłuższy okres trwałości, niski koszt, przyjazność dla konsumentów, możliwość zachowania świeżości produktów, mniejsza energochłonnośc w produkcji oraz ekologiczność. W Europie zapotrzebowanie na opakowania elastyczne powinno być napędzane przez branżę spożywczą, a zwłaszcza przez segment piekarniczy, cukierniczy i zbożowy.

To Włochy mają największy w Europie udział w rynku polimerów biodegradowalnych do powlekania przez wytłaczanie. W tym kraju działają najwięksi gracze na rynku. To tam niedawno spółka Bio-On uruchomiła nowy zakład produkcji dla tworzyw biodegradowalnych i pochodzenia biologicznego. Nowa fabryka powstała w celu produkcji w 100% naturalnych i biodegradowalnych specjalnych bioplastików na bazie polihydroksyalkanianów (PHA).

Oprócz Bio-On inni ważni producenci omawianych surowców to NatureWorks LLC; BASF; Total Corbion PLA; Mitsubishi Chemical; Biotech (Niemcy); Novamont; Biome Bioplastics; Toray Industries, Plantic Technologies.

Wyświetlono: 276

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej