Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Władze Grupy Azoty zadowolone z pierwszego półrocza

05.09.2019

Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty podsumował pierwsze półrocze tego roku w wykonaniu spółki.

- Minione sześć miesięcy to dla Grupy Azoty niezmiernie ważny i owocny czas nie tylko pod względem bieżącej działalności, której wyniki dają nam powody do zadowolenia, ale również pod względem działań o charakterze rozwojowym. Po pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku Grupa Azoty odnotowała 6,104 mld zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost względem ubiegłego roku o 1,225 mld zł. EBITDA ukształtowała się na poziomie 941 mln zł i był to wzrost o 412 mln zł. Wyniki takie były możliwe do osiągnięcia nie tylko dzięki utrzymującemu się korzystnemu poziomowi cen gazu, będącego efektem głównie wysokiej podaży LNG z USA, ale także działaniom rozwojowym podjętym w poprzednich latach. Wśród nich zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się ubiegłoroczne akwizycja Grupy Compo Expert – stwierdził Wojciech Wardacki.

Dodał on także, iż działania rozwojowe Grupy Azoty w pierwszym półroczu 2019 roku koncentrowały się w głównej mierze wokół najważniejszego projektu inwestycyjnego „Polimery Police”, którego całkowity szacowany budżet realizacji wynosi około 1,5 mld euro. 26 kwietnia 2019 roku podpisano z Grupą Lotos list intencyjny, stanowiący podstawę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie potencjalnego udziału Grupy Lotos w finansowaniu planowanego przez PDH projektu inwestycyjnego „Polimery Police”. Określa on maksymalną wielkość wkładu finansowego ze strony Grupy Lotos na 500 mln zł. Z kolei 10 maja br. Grupa Azoty, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, PDH Polska oraz Hyundai Engineering i Korea Overseas Infrastructure&Urban Development Corporation podpisały porozumienie o współpracy inwestycyjnej, stanowiące podstawę do prowadzenia dalszych rozmów w sprawie potencjalnego udziału w Hyundai i KIND w finansowaniu projektu „Polimery Police” poprzez objęcie nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienie wkładu na kapitał zakładowy PDH, odpowiednio 80 mln dolarów i 50 mln dolarów.

- Niezależnie od projektu „Polimery Police” kontynuowaliśmy w Grupie Azoty pozostałe projekty inwestycyjne, takie jak m.in. budowa wytwórni compoundingu w Tarnowie. Nie ustawaliśmy w działaniach badawczo-rozwojowych. W minionym półroczu doprowadziły nas one do udanego debiutu na rynku materiałów do druku 3D. Wprowadzony przez nas na ten rynek produkt Tarfuse zyskał uznanie ekspertów. Prowadzimy również szereg innych prac badawczych, które otwierają nam perspektywy opracowania i wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów opartych na własnym know-how – podkreślił Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Wyświetlono: 270

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej