Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Wielka inwestycja energetyczna PKN Orlen coraz bliżej finału

23.07.2015

Coraz bardziej zaawansowane są prace koncernu PKN Orlen nad budowanym we Włocławku blokiem parowo – gazowym.

Za 1,4 mld zł powstaje we Włocławku blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe. Będzie on jednocześnie wytwarzał energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. spółki Anwil, wchodzącej w skład Grupy Orlen, oraz energię elektryczną dla miasta i województwa kujawsko-pomorskiego.

Budowa EC Włocławek, na terenie zakładów Anwil, jest flagowym projektem PKN Orlen związanym z realizacją strategii energetycznej. Dzięki niemu koncern wejdzie na rynek energii elektrycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostaw energii elektrycznej i cieplnej dla zakładów chemicznych na optymalnym poziomie kosztowym. Blok zastąpi obecną, wyeksploatowaną elektrociepłownię Anwilu.

W minionych tygodniach w bloku parowo-gazowym kontynuowano prace montażowe na rurociągach turbiny parowej oraz układach pomocniczych. Prowadzono również testy pomontażowe, próby szczelności oraz chemiczne czyszczenie układów. Do tej pory przeprowadzono weryfikację około połowy systemów sukcesywnie przekazywanych do rozruchu. Uzgodnione zostały procedury pierwszego podania napięcia z PSE, natomiast z Gaz-System zatwierdzono procedurę nagazowania stacji gazu. Testowe uruchomienie turbiny we Włocławku planowane jest już w drugiej połowie tego roku, a produkcja i sprzedaż energii rozpocznie się na przełomie 2015 r. i 2016 r.

Jednocześnie PKN Orlen realizuje projekt budowy bloku parowo-gazowego o mocy 596 WMe w Płocku. Aktualnie trwają prace projektowania głównych budynków oraz zakończono planowanie zagospodarowania terenu pod obiekty bloku. Prowadzono również uzgodnienia z właścicielami działek w celu ustanowienia służebności przesyłu dla linii elektroenergetycznej. W fabryce Siemens w Berlinie wykonano już test wyważania wirnika turbiny gazowej, który przyniósł wynik pozytywny. Obecnie trwają prace związane z przetargami oraz projektowaniem infrastruktury zakładu produkcyjnego w Płocku, m.in. przyłączami wodno-kanalizacyjnymi i umową gazową.

Wyświetlono: 785

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej