Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Większa dostępność instalacji przemysłowych dzięki inteligentnym tworzywom

14.06.2017

Niemiecka firma igus wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie sposób monitorowania stanu wszystkich e-prowadników przy użyciu zaledwie jednego modułu.

Jak tłumaczą przedstawiciele igus, profilaktyczna konserwacja jest elementem czwartej rewolucji przemysłowej i ważnym zagadnieniem funkcjonowania fabryk w przyszłości. Z myślą o przemyśle przyszłości, firma igus opracowała rodzinę produktów „isense”, obejmującą czujniki i moduły monitorujące, dzięki którym elementy z tworzyw sztucznych mogą przekazywać informacje o swoim stanie. Nowością są takie produkty, jak: isense EC.RC – nowy system do monitorowania e-prowadników; zoptymalizowany moduł CF.Q do inteligentnych przewodów chainflex; inteligentne łożyska kulkowe iglidur PRT.

- Firma igus pomaga klientom w optymalizowaniu procesów produkcyjnych oraz zwiększaniu ich niezawodności. W tym celu opracowuje inteligentne produkty, które z wyprzedzeniem ostrzegają o ryzyku awarii pozwalając na zapobieganie nieplanowanym i bardzo kosztownym przestojom. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników prowadzi prace, które zaowocowały powstaniem nowej generacji inteligentnych tworzyw sztucznych – wyjaśniają przedstawiciele igus.

Nowe rozwiązania obejmują nowy system isense EC.RC do monitorowania stanu e-prowadników. Pozwala on na kontrolowanie statusu e-prowadników, a zwłaszcza rynien prowadzących stosowanych przy długich drogach przesuwu. Położenie e-prowadnika jest mierzone i kontrolowane przez czujniki. Dzięki temu można na czas wykryć uszkodzenie mechaniczne i zatrzymać maszynę, tak aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu e-prowadnika lub awarii instalacji elektrycznej (np. z powodu uszkodzenia przewodów). W ten sposób isense EC.RC, tak jak wszystkie produkty igus z rodziny isense zapobiega nieplanowanym przestojom maszyn.

W skład rodziny inteligentnych produktów wchodzi też moduł EC.M, montowany na ruchomym końcu e-prowadnika i automatycznie rejestrujący jego status, tzn. przyspieszenie, prędkość, temperaturę oraz liczbę wykonanych cykli ruchu. Na tej podstawie można określić łączną drogę przebytą przez e-prowadnik oraz pozostały czas bezawaryjnej pracy systemu.

Firma igus udoskonaliła też moduł CF.Q, zbierający dane z inteligentnych przewodów chainflex. Ze względu na ciągły pomiar właściwości elektrycznych, temperatury otoczenia oraz liczby wykonanych cykli, można z wyprzedzeniem przewidzieć uszkodzenie przewodu. Inteligentne produkty oraz przewody chainflex są już stosowane w praktyce, np. w zautomatyzowanych suwnicach pracujących w fabrykach samochodów, w których nawet krótki nieplanowany przestój oznacza ogromne straty produkcyjne.

Firma igus z siedzibą w Kolonii jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. Posiada oddziały w 35 krajach i zatrudnia 3180 pracowników na całym świecie. W 2016 r. firma igus wygenerowała obroty rzędu 592 mln euro.

Wyświetlono: 1775

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej