Wiadomości - Przemysł gumowy z kraju

Więcej krzemionki od Rhodia Polyamide Polska

03.01.2013

We Włocławku powstanie nowy zakład, wchodzącej w skład koncernu Solvay, spółki Rhodia Polyamide Polska. Produkowana w nim będzie innowacyjna krzemionka. Wykorzystywana jest ona w przemyśle motoryzacyjnym, głównie do produkcji ekologicznych opon.

- Rozpoczęliśmy już tę inwestycję. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2015 r. – potwierdza w rozmowie z „Chemia i Biznes” Jacek Bandurski, dyrektor firmy Rhodia Polyamide Polska.

Zakład, którego budowa kosztować ma 309 mln zł, ulokowany zostanie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z końcem 2012 r. do Strefy włączono 57 ha terenu w Malborku, Świeciu, Rypinie, Gdyni i Włocławku. Najwięcej, bo aż 34 ha, wniósł Włocławek, w tym firma Anwil, która przeznaczyła na potrzeby Strefy 8 ha. Właśnie ten obszar zagospodaruje na swoje potrzeby Rhodia. Spółka wprawdzie wybrała Włocławek, ale warto dodać, że jako miejsce potencjalnej inwestycji rozpatrywała także Rosję.

Krzemionka wykorzystywana w produkcji innowacyjnych opon zmniejsza opór toczenia, co pozwala zredukowć zużycie paliwa nawet do 7%. Polska to atrakcyjny rynek do prowadzenia tego typu produkcji - działają tu światowi producenci opon, m.in. francuski Michelin, japoński Bridgestone i amerykański Goodyear.

Wywodząca się z Francji Rhodia obecna jest w naszym kraju od 1998 r. Spółka z siedzibą w Gorzowie produkuje w Polsce granulaty konstrukcyjne.

Na świecie Rhodia jest partnerem producentów kierujących swe wyroby na rynek motoryzacyjny, elektroniczny, kosmetyczny, farmaceutyczny, środków higieny osobistej, artykułów konsumenckich oraz przemysłowych. Globalnie zatrudnia ponad 14 tys. pracowników. Dzięki inwestycji we Włocławku ma ich być 50 więcej.

Wyświetlono: 2593

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej