Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Więcej dwutlenku węgla z Puław dla przemysłu spożywczego

28.10.2019

Grupa Azoty Puławy rozbudowuje ofertę dwutlenku węgla sprzedawanego pod marką ONECON. Wykorzystywany przez przemysł spożywczy gaz powstaje dzięki zagospodarowywaniu nadwyżek pochodzących z przerobu gazu ziemnego. Dzięki zakończonej inwestycji o wartości 35,3 mln zł produkcja technicznego dwutlenku węgla została zwiększona o 150 ton dziennie , czyli do poziomu 370 ton dziennie.

Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla głównie w napojach. Znajduje on również zastosowanie w procesie mrożenia oraz w nowoczesnej technologii pakowania żywności metodą MAP. Natomiast uzyskiwany z dwutlenku węgla tzw. suchy lód służy m.in. do transportu szybko psujących się artykułów spożywczych. Ponadto jest stosowany w spawalnictwie, ochronie przeciwpożarowej, przy uprawach szklarniowych, jak również w technologiach pakowania w atmosferze ochronnej, w procesie fumigacji, do ekologicznego oczyszczania ścieków oraz do szeregu innych procesów, gdzie niska temperatura oraz gaz wypierający tlen z powierza, mogą mieć zastosowanie. Grupa Azoty Puławy produkuje dwutlenek węgla nieprzerwanie od 1970 r.

- Jesteśmy nie tylko wieloletnim producentem dwutlenku węgla, ale też jego cenionym dostawcą. Mamy m.in. własny transport w postaci taboru specjalistycznych cystern oraz bazę magazynową o łącznej pojemności prawie 3 tys. ton. Cieszymy się, że możemy teraz poszerzyć naszą ofertę sprzedaży produktu znanego na rynku jako ONECON – mówi Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

W spółce działa zaplecze laboratoryjno-analityczne składające się dwóch urządzeń badających produkt „online” oraz tradycyjne laboratorium, w którym poza parametrami fizyko-chemicznymi, analizowane są parametry organoleptyczne i mikrobiologiczne istotne z punktu widzenia przemysłu spożywczego. Od 2007 r. dwutlenek węgla pochodzący z Puław podlega certyfikacji w ramach systemu bezpieczeństwa żywności – obecnie jest to Food Safety System Certification 22000.

Spółka posiada też autoryzację takich koncernów jak m.in. Coca Cola, Pepsi Co., Nestle Waters, Heineken. Dostawy ONECON realizowane są zarówno do klientów małych – o konsumpcji do 100 ton, jak też dużych kupujących po kilka tysięcy ton rocznie, z kraju i z zagranicy..

Wyświetlono: 802

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej