Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Wiceprezes koncernu Total o strategii rozwoju biznesu tworzyw sztucznych

26.08.2020
Wiceprezes koncernu Total o strategii rozwoju biznesu tworzyw sztucznych

Valerie Goff, wiceprezes koncernu Total Refining & Chemicals, odpowiedzialna za biznes tworzyw sztucznych, opowiada w jaki sposób firma rozwija tę część swojej aktywności przemysłowej.

- Total aspiruje do roli głównego gracza w obszarze odpowiedzialnej energetyki i zamierza osiągnąć ten cel przed 2035 r. Skupiamy się też na włączeniu zagadnienia klimatu do swojej strategii poprzez należyte uwzględnienie scenariusza zrównoważonego rozwoju, który ma zapobiec wzrostowi temperatury o 2 st. C. Tworzywa sztuczne są nieodłączną częścią realizacji tego planu. Lżejsze niż wiele alternatywnych materiałów, pomagają zmniejszyć ślad węglowy w końcowych zastosowaniach, w szczególności poprzez poprawę efektywności energetycznej. W przypadku pojazdów pomagają zmniejszyć masę, przyczyniając się tym samym do bardziej zrównoważonej mobilności. Tworzywowe części pojazdów są do 50% lżejsze niż alternatywne materiały. Jako materiał opakowaniowy tworzywa sztuczne pomagają również uczynić opakowania lżejszymi w porównaniu z materiałami alternatywnymi, co skutkuje zmniejszeniem zużycia CO2 podczas transportu, który to odpowiada za 20% emisji CO2 na świecie. Tworzywa sztuczne są również ważnym materiałem przeznaczonym do izolacji budynków. W Europie 40% emisji CO2 pochodzi z budynków; 340 milionów ton CO2 można byłoby uniknąć, gdyby tylko 50% budynków wykorzystywało materiał izolacyjny o najwyższym standardzie, czyli taki wykonany z tworzywa sztucznego. Wreszcie tworzywa są nieodzowną częścią sektora medycznego i opieki zdrowotnej – przekonuje Valerie Goff z Total Refining & Chemicals.

Tłumaczy ona, iż branża polimerów rośnie o ponad 3% rocznie i sektor musi nadal wprowadzać innowacje, aby chronić zasoby i zmniejszać swój wpływ na środowisko. Nie może produkować tworzyw sztucznych bez pytania o to, jak zoptymalizować zasoby, ani o to, jaki ma być koniec okresu użytkowania produktów. Koniecznym jest przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez optymalizację wykorzystania zasobów i recykling.

- Jesteśmy członkami-założycielami Alliance to End Plastic Waste, zrzeszającego czterdzieści firm w łańcuchu wartości tworzyw sztucznych i dóbr konsumpcyjnych, którego celem jest dostarczanie rozwiązań eliminujących odpady z tworzyw sztucznych w środowisku, szczególnie w oceanach. Sojusz opracuje i wdroży rozwiązania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i lepsze gospodarowanie nimi oraz promowanie recyklingu zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto nasi naukowcy są zmobilizowani do zmniejszania wpływu tworzyw na środowisko poprzez ciągłe dążenie do ulepszeń, począwszy od naszych procesów produkcyjnych. Celem jest poprawa efektywności energetycznej naszych zakładów o 1% rocznie. Ponadto, poprzez poprawę właściwości naszych polimerów, dostarczamy klientom rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko. Opracowaliśmy serię „super wytrzymałego” polietylenu, która pomaga zmniejszyć grubość opakowania o 15% bez utraty wydajności – komentuje wiceprezes koncernu Total.

Przekonuje też, że firma angażuje się w recykling tworzyw sztucznych i uczyniła z tego najwyższy priorytet swojej strategii dotyczącej polimerów.

- Dążymy do tego, aby stać się liderem w dziedzinie mechanicznego i chemicznego recyklingu polimerów, integrując 30% recyklingu w naszej produkcji do 2030 r. Recykling tworzyw sztucznych to złożony i wieloaspektowy temat. Ogromna różnorodność tworzyw sprawia, że ​​zbiórka, sortowanie i wdrażanie systemów recyklingu jest kosztownym procesem. Dlatego współpracujemy z przetwórcami, władzami publicznymi, podmiotami zajmującymi się zbieraniem odpadów i podmiotami zajmującymi się recyklingiem, aby znaleźć konkretne i zrównoważone odpowiedzi na problemy związane z recyklingiem. Recykling to również prawdziwa szansa biznesowa i siła napędowa rozwoju naszej linii biznesowej polimerów. Jako pionierzy w dziedzinie innowacyjnych polimerów - nasz polipropylen o wysokiej płynności nie ma odpowiednika na rynku - chcemy pokazać tę samą wiodącą rolę w recyklingu, wykorzystując jednocześnie naszą wiedzę o polimerach, wiedzę przemysłową i siłę badań i rozwoju. Pracujemy nad wszystkimi rodzajami recyklingu, aby zapewnić innowacyjne i atrakcyjne polimery cyrkularne. Od lat oferujemy także recyklowalne gatunki w naszej ofercie. Wynikają one z recyklingu mechanicznego, czyli technologii, którą doskonale opanowaliśmy – twierdzi wiceprezes Total.

Dodaje przy tym, że koncern skupia się na udoskonalaniu metod recyklingu chemicznego.

- Z pewnością stanie się on strategicznym elementem zarządzania wycofywaniem tworzyw sztucznych z eksploatacji. To, co sprawia, że ​​recykling chemiczny jest interesujący w porównaniu z recyklingiem mechanicznym, to fakt, że można go wykorzystać do unieszkodliwienia wszystkich zebranych odpadów z gospodarstw domowych oraz do produkcji polimerów z recyklingu, które spełniają kryteria bezpieczeństwa w zastosowaniach spożywczych. Równolegle rozwijamy tworzywa sztuczne z materiałów odnawialnych i jesteśmy jednym ze światowych liderów w dziedzinie biotworzyw. Nasza spółka joint venture Total Corbion właśnie otworzyła fabrykę kwasu polimlekowego (PLA) w Tajlandii o wydajności 75 tys. ton – podsumowuje Valerie Goff, wiceprezes koncernu Total Refining & Chemicals, odpowiedzialna za biznes tworzyw sztucznych.

Wyświetlono: 650

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej