Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Wiadomo gdzie powstanie pierwszy w Europie w XXI wieku kraker etylenowy

31.01.2019
Wiadomo gdzie powstanie pierwszy w Europie w XXI wieku kraker etylenowy

Koncern INEOS poinformował, że wartą 3 mld euro wielką inwestycję petrochemiczną zrealizuje w belgijskiej Antwerpii. To tam powstanie pierwszy w XXI wieku nowy kraker etylenowy.

Inwestycja koncernu INEOS ma o tyle duże znaczenie, że oznacza, iż po raz pierwszy od 20 lat w Europie wybudowany zostanie kompleks produkcyjny dla etylenu, czyli najbardziej masowego surowca wyjściowego stosowanego w przemyśle chemicznym. Przez dwie dekady, z uwagi na m.in. wysokie ceny gazu ziemnego, niekonkurencyjne wobec kosztów na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych, Europa była pomijana jako miejsce tego rodzaju inwestycji. Władze INEOS określają własną inwestycję mianem czynnika, który zmieni sytuacje na europejskim rynku petrochemicznym i pozwoli mu odzyskać konkurencyjność względem innych regionów świata.

W Antwerpii powstanie kraker gazowy o obiekt do produkcji propylenu metodą PDH. Kompleks będzie skojarzony z istniejącymi już jednostkami produkcyjnymi koncernu w Belgii. Poprzez rozbudowaną sieć połączeń rurociągowych etylen i propylen będą dystrybuowane do dziewięciu należących do INEOS obiektów produkujących chemikalia.

Aktualnie INEOS posiada w Europie trzy krakery etylenowe: w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Produkują one ok. 2,2 mln ton etylenu rocznie. Łączne europejskie moce produkcyjne dla tego surowca to ponad 22 mln ton.

Tagi


Ineos etylen
Wyświetlono: 465

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej