Nowości - Chemia budowlana z kraju

Weber: nowe spoiwa dla systemów podłogowych

06.02.2018

Weber wprowadza na rynek chemii budowlanej w Polsce nowe rozwiązanie: szybkowiążące spoiwo weberfloor FIBROCEM.

Produkt powstał z myślą o systemach podłogowych. Spoiwo jest przeznaczone do wykonywania w mixokrecie półsuchych jastrychów cementowych. Produkt zastępuje zwykły cement w mieszance i zawiera plastyfikatory, włókna przeciwskurczowe oraz wypełniacze wpływające na jakość mieszanki. Dzięki temu – w ocenie producenta - wykonawcy podłogowi po dodaniu zaledwie dwóch dodatkowych składników, tj. kruszywa i wody oraz wymieszaniu w pompie do jastrychów otrzymają zaprawę o bardzo dobrych parametrach roboczych i wysokiej wytrzymałości.

- Standardowy półsuchy jastrych do mixokreta wykonuje się z mieszanki cementu, kruszywa, wody, płynnych plastyfikatorów oraz włókien przeciwskurczowych. Każdy wykonawca ma swoje proporcje mieszania, ale najczęściej stosowana jest jedna część cementu do sześciu – siedmiu części kruszywa dodając wodę do wymaganej konsystencji oraz włókna i chemię „na oko”. Zwykle używane cementy wieloskładnikowe o niskich wytrzymałościach oraz drobne kruszywo nie gwarantują wysokiej wytrzymałości gotowego jastrychu. Aby podnieść parametry, można dodać większą ilość cementu, ale takie rozwiązanie jest problematyczne. Mieszanka staje się zbyt lepka, zapycha węże podające i ciężko ją ułożyć. Zwiększa się co prawda wytrzymałość, lecz jednocześnie drastycznie rośnie skurcz, co może skutkować pojawieniem się niekontrolowanych spękań oraz podnoszeniem się krawędzi gotowego jastrychu w trakcie wysychania – tłumaczy Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

Nowe szybkowiążące spoiwo stanowić ma zatem alternatywę wobec zwykłego cementu w mieszance wykonywanej na budowie. Weberfloor FIBROCEM może być mieszany z kruszywem w szerokim zakresie proporcji od 1:6 do 1:12.

- Tajemnica spoiwa weberfloor FIBROCEM tkwi w jego recepturze. „W przeciwieństwie do tradycyjnej mieszanki w mixokrecie, do mieszanki z weberfloor FIBROCEM nie trzeba dodawać żadnych dodatkowych włókien czy plastyfikatorów, bo wszystko to jest już zawarte w składzie spoiwa. Nowe spoiwo zawiera najczystszy cement klinkierowy o wysokiej wytrzymałości i jest bez dodatku popiołów. Taki wysokogatunkowy cement jest nieporównywalnie lepszy od wieloskładnikowych cementów używanych w standardowych mieszankach - dodaje Krzysztof Burza.

Weber w Polsce zatrudnia ponad 260 pracowników, posiada trzy fabryki chemii budowlanej, a także terminale logistyczne wraz z centrami barwienia.

Wyświetlono: 3177

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej