Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Warta 1,4 mld zł elektrociepłownia wyłączona do końca marca 2019 r.

20.09.2018

PKN Orlen skomentował fakt zaistnienia awarii w nowej elektrociepłowni we Włocławku. Została ona wyłączona 11 września br. Wiadomo już, że ponowne działanie jednostki nastąpi dopiero z końcem pierwszego kwartału przyszłego roku.

Jak zakomunikował płocki koncern, w związku z informacją pozyskaną od konsorcjum General Electric i SNC-LAVALIN POLSKA, czyli wykonawcy elektrociepłowni CCGT we Włocławku, dokładne przyczyny zatrzymania pracy bloku są dopiero ustalane. Jednocześnie General Electric, będący członkiem konsorcjum wykonawczego, przekazał do PKN Orlen informację, iż na podstawie dotychczas przeprowadzonych inspekcji i biorąc pod uwagę szacowany zakres napraw, przewiduje się, że blok we Włocławku zostanie ponownie uruchomiony z końcem marca 2019 r.

Wykonawca i PKN Orlen powołały już specjalne zespoły, które ściśle współpracują nad ustaleniem przyczyn nieplanowanego zatrzymania pracy bloku spowodowanego przez turbozespół i przygotowują harmonogram prac zmierzających do przywrócenia pracy bloku.
 
Naprawa bloku CCGT we Włocławku odbędzie się w ramach zabezpieczonej kontraktem gwarancji. Oznacza to, że same prace naprawcze nie obciążą PKN Orlen. Kolejnym krokiem będzie szacowanie utraconych korzyści wynikających z postoju bloku.

- Fakt wydłużenia postoju CCGT nie rzutuje na działalność produkcyjną ANWILU. Spółka w sytuacjach postoju bloku parowo-gazowego posiada bezpośrednie zasilanie sieci PSE Operator . Natomiast w przypadku zapotrzebowania na parę spółka dysponuje kotłami gazowymi, z których korzystała przed oddaniem do eksploatacji CCGT i z których nadal korzysta w momencie postoju bloku. Dostawy pary technologicznej na potrzeby zakładu ANWIL są zabezpieczone – wyjaśnia w komunikacie PKN Orlen.

Włocławski blok CCGT o dużej mocy (463 MWe), pierwszy taki w Polsce, miał przyczynić się nie tylko do wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy Orlen, ale również podnieść krajowe bezpieczeństwo energetyczne.

Elektrociepłownia jest w stanie, gdy działa, wytwarzać energię elektryczną i cieplną, m.in. na potrzeby spółki ANWIL oraz energię cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku. Pozostała energia elektryczna zostanie skierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych. Obiekt oddano do użytku latem 2017 r. Kosztował 1,4 mld zł.

Wyświetlono: 339

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej