Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Wacker: duża rozbudowa mocy produkcyjnych dla kauczuku silikonowego

19.12.2018

Koncern Wacker chemie z siedzibą w Monachium rozszerza swoje globalne portfolio produktów specjalistycznych odnoszących się do silikonów. Firma ogłosiła znaczące powiększenie mocy produkcyjnych na całym świecie.

Inwestycje Wacker Chemie obejmą kilka obiektów produkcyjnych, w których powstaje guma silikonowa. Łącznie moce produkcyjne odnoszące się do tego produktu zostaną powiększone o 40 tys. ton rocznie, a koszt tego zakrojonego na szeroką skalę projektu sięgnie ok. 100 mld euro. Inwestycja ma być ukończona w 2021 r. W ten sposób firma chce odpowiedzieć na wysoki popyt na gumę silikonową zgłaszany z takich sektorów przemysłowych, jak motoryzacja, elektronika i branża medyczna.

- Kauczuki silikonowe należą do najbardziej poszukiwanych elastomerów. Silikony to wysokowydajne materiały, które są niezbędne dla tworzenia nowatorskich rozwiązań produktowych i należą do motorów innowacji w kluczowych sektorach przemysłu, takich jak motoryzacja, medycyna i elektronika. Ponadprzeciętny wzrost zapotrzebowania na nie napędzany jest trendami w kierunku samochodów hybrydowych, elektromobilności i cyfryzacji, a także zdecentralizowanym wytwarzaniem alternatywnej energii elektrycznej z wykorzystaniem energii wiatrowej i słonecznej. Dlatego w dużym stopniu przyczyniamy się do zwiększenia zrównoważonego rozwoju, realizując naszą strategię, polegającą na wyraźnym skupianiu się na tej specjalizacji – mówi Robert Gnann, szef działu biznesowego Wacker Silicones.

W 2019 r. Wacker Chemie planuje uruchomienie nowych mocy produkcyjnych dla ciekłego kauczuku silikonowego, silikonów wulkanizujących o wysokiej temperaturze i temperaturze pokojowej oraz przewodzących ciepło związków silikonowych w zakładach w Burghausen (Niemcy), Adrian (Astany Zjednoczone) i Zhangjiagang (Chiny). Firma rozważa obecnie także opcję budowy fabryki gumy silikonowej w amerykańskim w Charleston, gdzie od 2016 r. produkuje polikrzem. W przyszłym roku ruszy tam fabryka do produkcji krzemionki pirogenicznej, ważnego wypełniacza do kauczuku silikonowego o wysokiej konsystencji (HCR).

Kauczuk silikonowy składa się głównie z polimerów silikonowych i wypełniaczy. Są one sieciowane odpowiednimi reagentami w celu wytworzenia trójwymiarowych struktur, które przekształcają płyn lub plastyczną mieszankę gumy w elastyczną gumę. Kauczuk silikonowy jest elastyczny w niskich temperaturach i odporny na ciepło i starzenie (promieniowanie UV, ozon), a ponadto jest łatwy w obróbce i ma dobre właściwości mechaniczne, które pozostają niezmienione w szerokim zakresie temperatur. Elastomery silikonowe są stosowane w takich dziedzinach, jak motoryzacja i budowa maszyn, elektronika i elektryka, tekstylia, artykuły dziecięce, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i artykuły sportowe, a także w budownictwie. Portfolio gumy silikonowej firmy Wacker obejmuje około 1000 produktów.

Wyświetlono: 1575

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej