Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Wacker Chemie wykorzystuje dobrą koniunkturę w branży silikonów

15.02.2019
Wacker Chemie wykorzystuje dobrą koniunkturę w branży silikonów

Niemiecka firma Wacker Chemie zwiększa swoje globalne moce produkcyjne dla kauczuku silikonowego. W tym celu zainwestuje 100 mln euro, by stopniowo do 2021 r. podnieść wytwórczość o 40 tys. ton.

Wdrożenie planu rozwojowego w zakresie produkcji kauczuku silikonowego ma stanowić reakcję na szybko rosnące zapotrzebowanie na ten materiał ze strony przemysłu motoryzacyjnego, elektronicznego i medycznego. Szacowane w tej chwili tempo wzrostu na tego rodzaju silikony przekracza 5% w skali roku.

- Kauczuki silikonowe należą do najbardziej poszukiwanych elastomerów, a same silikony to wysokowydajne materiały. Są niezbędne dla nowatorskich rozwiązań produktowych i należą do czynników tworzących innowacyjność w kluczowych sektorach przemysłu, takich jak motoryzacja, medycyna i elektronika. Ponadprzeciętny wzrost zapotrzebowania na nie napędzany jest trendami w kierunku samochodów hybrydowych, elektromobilności i cyfryzacji, a także zdecentralizowanym wytwarzaniem alternatywnej energii elektrycznej w postaci energii wiatrowej i słonecznej. Dlatego też w znacznym stopniu przyczyniamy się do zwiększenia zrównoważonego rozwoju, realizując naszą strategię polegającą na skupianiu się na ulepszaniu specjalistycznych surowców dostępnych w naszym portfolio, czego przykładem właśnie kauczuki silikonowe - mówi Robert Gnann, szef działu biznesowego Wacker Silicones.

Już w kwietniu minionego roku Wacker Chemie uruchomił produkcję uszczelniaczy silikonowych i termoprzewodzących związków silikonowych w Jincheon w Korei Południowej. Produkcja wulkanizujących w temperaturze pokojowej elastomerów silikonowych i ciekłych kauczuków silikonowych rozpoczęła się również w Amtala w Indiach, gdzie WACKER produkuje silikony we wspólnym przedsięwzięciu z Metroark.

W 2019 r. firma z Niemiec planuje dalsze zwiększanie wydajności produkcyjnej dla ciekłego kauczuku silikonowego, silikonów wulkanizujących o wysokiej temperaturze i temperaturze pokojowej oraz przewodzących ciepło związków silikonowych. Prace nad podniesieniem produkcji tych surowców odbywać się będą w Burghausen (Niemcy), Adrian (USA) i Zhangjiagang (Chiny). Firma WACKER rozważa obecnie także opcję budowy fabryki kauczuku silikonowego w amerykańskim Charleston w stanie Tennessee. W przyszłym roku w tej ostatniej z wymienionych fabryk zostanie uruchomiona także instalacja do produkcji krzemionki pirogenicznej, ważnego wypełniacza do kauczuku silikonowego o wysokiej konsystencji (HCR).

Kauczuk silikonowy składa się głównie z polimerów silikonowych i wypełniaczy. Są one sieciowane odpowiednimi reagentami w celu wytworzenia trójwymiarowych struktur, które przekształcają płyn lub plastyczną mieszankę gumy w elastyczną gumę. Kauczuk silikonowy jest elastyczny w niskich temperaturach i odporny na ciepło i starzenie (promieniowanie UV, ozon), jest łatwy w obróbce i ma dobre właściwości mechaniczne, które pozostają niezmienione w szerokim zakresie temperatur. Elastomery silikonowe są stosowane w takich dziedzinach, jak motoryzacja i budowa maszyn, elektronika i elektryka, tekstylia, artykuły dziecięce, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i artykuły sportowe, a także w przemyśle budowlanym. Portfolio kauczuku silikonowego firmy Wacker obejmuje około 1000 produktów.

Sprzedaż silikonów generuje ok. 45% obrotów całego koncernu Wacker Chemie, które to obroty wyniosły 4,9 mld euro za 2017 r. W produkcji silikonów firma jest drugim największym światowym wytwórcą. Łączna wartość globalnego rynku silikonów to ok. 12,6 mld euro.

Wyświetlono: 5811

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej