Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

W stronę lepszej jakości asfaltów

12.08.2019

Badania modernizacji nawierzchni asfaltowych przy użyciu asfaltów modyfikowanych to zadanie, w trakcie realizacji którego jest spółka Lotos Asfalt. Projekt od kilku miesięcy prowadzony jest we współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską oraz Instytutem Badawczym Dróg i Mostów.

- Realizacja tego projektu, którego zakończenie planowane jest w 2020 r., przyczyni się znacznie do rozwoju drogownictwa, czyli poprawy trwałości dróg oraz optymalizacji kosztów budowy poprzez wykorzystanie produktów asfaltowych nowej generacji. Chcemy zbadać wpływ zastosowania asfaltów modyfikowanych w miejsce stosowanych dotychczas asfaltów drogowych, do różnych warstw konstrukcji nawierzchni drogowej. Wyniki badań powinny podkreślić zalety i atrakcyjność nawierzchni asfaltowych w porównaniu do nawierzchni z betonu cementowego. Spodziewanym efektem jest przygotowanie przez konsorcjum naukowe nowych kart katalogowych, odpowiednich zapisów i wymogów do dokumentacji oraz wytycznych obowiązujących w budownictwie drogowym w Polsce. Wierzymy, że ten projekt przyczyni się nie tylko do poprawy trwałości dróg w Polsce i optymalizacji kosztów ich budowy, ale także przyniesie stronom porozumienia konkretne korzyści ekonomiczne – podkreśla Cezary Goździuk, prezes spółki Lotos Asfalt.

Firma posiadała około 45% udziału w krajowym rynku asfaltów modyfikowanych. Rynek ten jest obiecujący, ponieważ w okresie 10 lat (lata 2007-2017) udział asfaltów modyfikowanych w Polsce wzrósł z 12% do 31%. Asfalty modyfikowane charakteryzują się zwiększoną odpornością na deformacje, zmęczenie, starzenie oraz wpływ warunków atmosferycznych, co znacząco wydłuża ich czas eksploatacji.

Wyświetlono: 887

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej