Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

W Rosji ruszy produkcja bezwodnika maleinowego

11.02.2019
Autor: Dominik Wójcicki
W Rosji ruszy produkcja bezwodnika maleinowego

Rosyjski koncern SIBUR rozpoczął budowę zakładu do produkcji bezwodnika maleinowego (MAN). Obiekt powstaje w Tobolsku na Syberii. 

Bezwodnik występuje w postaci bezbarwnych lub białych krystalicznych igieł, płatków, granulek, prętów, brykietów, guzków lub – po stopieniu – bezbarwnej, przezroczystej cieczy. Stosowany jest w produkcji farb, lakierów (w kopolimerach z octanem winylu), żywic poliestrowych (nienasyconych) i alkidowych oraz tworzyw sztucznych (monomerów – zwłaszcza w reakcjach polimeryzacji) i plastyfikatorów, jak również rozpuszczalników do tworzyw, włókien elastycznych, zmiękczaczy, substancji zapachowych, środków grzybobójczych, jako czynnik modyfikujący oleje nienasycone, kalafonię i żywice terpenowe. Bezwodnik jest także jednym ze składników przy produkcji takich surowców, jak tetrahydrofuran, 1,4-butanediol, czy kwas fumarowy.

Do tej pory w Rosji bezwodnik maleinowy nie był jeszcze produkowany, ale wielkośc importu z roku na rok była coraz większa. Teraz obiekt o planowanej wydajności na poziomie 45 tys. ton rocznie z perspektywą dalszego rozwoju odwrócić ma te tendencje. Władze koncernu SIBUR przyznają, że w ten sposób chcą nie tylko pomóc w zaspokojeniu popytu na własnym rynku, ale także stać się eksporterem MAN na rynku sąsiednie w Europie Środkowo – Wschodniej, ale także Turcji.

Aktualnie wartość całego globalnego rynku MAN wynosi pod względem sprzedaży ok. 2,3 mld euro, zaś zainstalowane moce produkcyjne ok. 1,7 mln ton. Wzrost wartości rynku szacowany jest na ok. 5,9% w ujęciu finansowym i 3,6% w ujęciu wolumenowym do końca 2024 r.

Rosnące globalne zapotrzebowanie na nienasycone żywice poliestrowe w przemyśle smarującym i motoryzacyjnym prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na rynek bezwodnika maleinowego. Rynek MAN napędzany jest przede wszystkim wysokim popytem ze strony producentów żywic poliestrowych i wzrostem mocy produkcyjnych w Chinach. Ponad połowa wyprodukowanego globalnie bezwodnika maleinowego jest wykorzystywana do produkcji nienasyconych żywic poliestrowych, które z kolei są wykorzystywane do produkcji elementów do formowania w arkusze, mieszanek do formowania masowego i tworzyw wzmacnianych włóknem szklanym. Te ostatnie zaś używane są w różnorodnych produktach konsumenckich, w tym w łodziach, samochodach, budynkach, rurociągach.

Pod względem zużycia to region Azji i Pacyfiku jest największym rynkiem globalnym, z udziałem na poziomie 40-45%. Udział Europy w zużyciu bezwodnika maleinowego to ok. 25%.

Główni producenci MAN na świecie to Huntsman Corporation, Jiangsu Yabang Group, Bohai Chemicals, Sasol-Huntsman.

Wyświetlono: 481

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej