Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

W Polsce powstaje innowacyjne rozwiązanie firmy Solvay

31.10.2016
W Polsce powstaje innowacyjne rozwiązanie firmy Solvay

Belgijski koncern chemiczny Solvay wprowadza na rynek rozwiązanie Technyl 4earth w celu ograniczenia wpływu materiałów o wysokich parametrach technicznych na środowisko.

Opatentowany proces został wdrożony na skalę przemysłową także w Polsce, w zakładach Solvay w Gorzowie Wielkopolskim. Pozwala on przetwarzać pochodzące ze stabilnych źródeł tkaniny techniczne poprzemysłowe lub te po zakończonym już okresie użytkowania (m.in. poduszki powietrzne stosowane w przemyśle motoryzacyjnym) na wysokiej jakości tworzywa konstrukcyjne. To alternatywa względem tradycyjnego poliamidu 6.6.

– Coraz wyższa świadomość klientów oraz legislacja wywierają presję na producentów OEM oraz przetwórców na podejmowanie działań w kontekście bardziej zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do wzrostu popytu na rozwiązania zmniejszające ślad pozostawiany w środowisku naturalnym. Jednakże zmienne właściwości materiałów z recyklingu wstrzymywały naszych klientów przed wykorzystywaniem ich w najbardziej wymagających zastosowaniach. W przypadku Technyl 4earth, łączącego ekologiczne rozwiązanie z bardzo z wysokimi właściwościami technicznymi jest to teraz rzeczywistością – powiedział Peter Browning, dyrektor generalny jednostki biznesowej Solvay Engineering Plastics.

To pionierskie rozwiązanie zrodziło się w ramach projektu Move 4earth wspieranego przez Komisję Europejską (program LIFE+) w ramach tworzenia rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju.

– Technyl 4earth znacząco ogranicza wpływ na środowisko związków poliamidowych do poziomu, jakiego nigdy dotąd nie udało się osiągnąć. Wstępna ocena cyklu życiowego w trybie „cradle-to gate”, przeprowadzona przez Solvay, dała niezwykle obiecujące wyniki: ślad węglowy ograniczony został o jedną czwartą, zużycie zasobów nieodnawialnych zmniejszone o połowę, a zużycie wody o ponad dwie trzecie w porównaniu do tradycyjnych compoundów – stwierdził Richard Bourdon, dyrektor projektu Move 4earth.

Solvay poinformował już, że wspólnie z głównymi graczami na rynku motoryzacyjnym i rynku dóbr konsumpcyjnych opracowuje już szereg zastosowań z wykorzystaniem materiału Technyl 4earth.

Wyświetlono: 1491

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej