Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

W Polsce powstaje druga w Europie kopalnia siarki

24.07.2018

Jeszcze w tym roku na Podkarpaciu uruchomiona ma zostać druga w Europie kopalnia siarki, w której to surowiec jest wydobywany metodą podziemnego wytapiania. Pierwsza tego typu kopalnia także działa w Polsce (w gminie Osiek) i należy do Grupy Azoty Siarkopol.

Nowa kopalnia powstaje w Baszni koło Lubaczowa w województwie podkarpackim, w miejscu, w którym do 1993 r. siarka była już wydobywana. Jej właścicielem jest spółka Polska Siarka, podmiot zależny firmy Kopalnie Dolomitu. Koszt trwającej inwestycji to ok. 70 mln zł.

Według szacunków, złoże siarki w Baszni liczyć ma ok. 100 mln ton. Polska Siarka otrzymała koncesję na wydobycie 3,6 mln ton. Pozwolić ma to spółce na funkcjonowanie przez ok. 50 lat, choć początkowo roczne wydobycie sięgać ma ok. 200 tys. ton. To prawie trzykrotnie mniej niż moce wytwórcze Kopalni Osiek należącej do Grupy Azoty Siarkopol. Technologia wydobycia opierać się będzie na ługowaniu złoża siarki gorącą wodą procesową. Złoże siarki znajduje się od 200 do 300 metrów poniżej poziomu gruntu. Siarka wydobywana będzie na powierzchnię w postaci płynnej, przy wysokiej temperaturze. Pozyskiwana w ten sposób siarka naturalna znaleźć ma swoje przeznaczenie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Wyświetlono: 796

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej