Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

W Polsce będzie produkowany glikol propylenowy

23.10.2018

PKN Orlen podjął decyzję o budowie instalacji glikolu propylenowego, która umożliwi dalsze wykorzystanie produkowanej gliceryny. Obiekt powstanie w Trzebini i będzie należał do spółki Orlen Południe.

Glikol to produkt powszechnie wykorzystywany m.in. w kosmetyce. Zdolności produkcyjne planowanej instalacji wyniosą ok. 30 tys. ton rocznie. Oznacza to, że produkcja w trzebińskiej rafinerii będzie mogła pokryć aż 75% zapotrzebowania na ten produkt w Polsce. Orlen Południe stanie się w ten sposób pierwszym producentem glikolu w kraju. Nakłady inwestycyjne w tym zakresie szacowane są na ponad 200 mln zł.

- Orlen Południe jest pionierem na krajowym rynku biopaliw i biokomponentów oraz ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw biokomponentów w ramach Grupy Orlen. Inwestycje w rozwój naszych południowych aktywów to nie tylko dalsze wzmacnianie pozycji firmy w regionie, ale też skuteczne dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku, również w zakresie ochrony środowiska. To wreszcie szansa na nowe miejsca pracy i rozwój kompetencji pracowników w nowych obszarach – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen Południe konsekwentnie rozwija specjalistyczny filar bio, kładąc nacisk na rozwój know-how i szereg działań optymalizacyjnych stanowiących podstawę do rozwoju w kierunku biorafinerii. Jednym z elementów tych działań jest wykorzystanie gliceryny technicznej do produkcji glikolu. Glikol propylenowy może być używany m.in. do produkcji kosmetyków jako rozczynnik nadający kosmetykowi pożądaną konsystencję emulsji oraz jako składnik nawilżający skórę. W związku z tym znajduje on zastosowanie m.in. w paście do zębów, środkach do higieny dłoni, środkach czystości czy jako składnik główny dezodorantu w sztyfcie. Spółka posiada już licencję na tę technologię. Obecnie trwa proces wyboru wykonawcy inwestycji. Przewidywany harmonogram realizacji inwestycji to lata 2019-2021.

Wyświetlono: 1428

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej