Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

W Płocku wyprodukowano nową grupę kopolimerów randomicznych polipropylenu

19.02.2016
W Płocku wyprodukowano nową grupę kopolimerów randomicznych polipropylenu

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadza na polski rynek tworzyw sztucznych grupę kopolimerów randomicznych polipropylenu o nazwie Moplen. Są one przeznaczone do produkcji cienkościennych wyrobów formowanych metodą wtrysku. Gatunki powstają w Basell Orlen Polyolefins w Płocku.

Nowości BOPS to polipropyleny o nazwie handlowej i wskaźniku szybkości płynięcia: Moplen RP398T (MFR 42 g/10 min.); Moplen RP2380 (MFR ok. 48 g/10 min.); Moplen RP398V (MFR ok. 100 g/10 min.). Charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami reologicznymi i wytwarzane są przy użyciu wysokowydajnego katalizatora koordynacyjnego typu Zieglera-Natty, który w swoim składzie nie zawiera aktywatora ftalanowego. W tej chwili polscy przetwórcy dysponują już czterema różnymi gatunkami polipropylenu random do wtrysku, ponieważ ofertę uzupełnia gatunek starszej generacji pod nazwą Moplen RP348U (MFR ok. 75 g/10 min.).

Gatunki Moplen RP398T; Moplen RP2380 i Moplen RP398V zawierają efektywny środek klaryfikujący najnowszej generacji, dzięki czemu mogą być używane do wytwarzania wyrobów wtryskowych o złożonych przekrojach lub o bardzo długiej drodze płynięcia oraz odznaczających się dobrymi właściwościami optycznymi. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia przetwórców, dzięki zastosowanemu klaryfikatorowi czwartej generacji, gatunki te oferują również dodatkowe zalety na etapie ich przetwórstwa. W porównaniu do standardowych typów polipropylenu random, które zawierają klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, nowe materiały wytwarzane przez BOP umożliwiają efektywne obniżenie temperatury wtrysku nawet o 40 st. C, a rekomendowana temperatura stopu to 190-

200 st. C. Niższa temperatura przetwórstwa oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej i skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu przetwórczego, zapewniając wyższą produktywność nawet o ok. 10-20%. Dodatkowo, w przypadku dwóch gatunków o kontrolowanej reologii, tj. Moplen RP2380 i Moplen RP398V, ze względu na niższą temperaturę ich przetwórstwa, można także oczekiwać poprawy właściwości organoleptycznych w porównaniu do podobnych gatunków zawierających typowy klaryfikator starszej generacji.

Jak tłumaczą przedstawiciele Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż, standardowe polipropyleny random klaryfikowane za pomocą pochodnej sorbitolu, w celu uzyskania optymalnej przezroczystości, wymagają bardzo wąskiego okna przetwórczego i znacznie wyższej temperatury stopu, to jest ok. 230-240 st. C, w której następował też rozkład klaryfikatora.

Zjawisku temu towarzyszy wydzielanie się charakterystycznego zapachu migdałów, a przez to pogarszają się właściwości sensoryczne produkowanych wyrobów.

Polipropylen z serii Moplen RP398T to wzorcowy gatunek do wtrysku. Powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji i zapewnia połączenie wysokiej przezroczystości z właściwościami organoleptycznymi i łatwym przetwórstwem. Dzięki temu spełnia wymagania przetwórców i odbiorców wyrobów końcowych.

Moplen RP398T jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych opakowań do przechowywania produktów żywnościowych (opakowania konsumenckie i pojemniki wielokrotnego użytku), które spełniają najwyższe wymagania sensoryczne w zakresie zachowania smaku i niskiej emisji zapachu do przechowywanego jedzenia, co jest podstawowym wymogiem dla opakowań do żywności.

Z kolei polipropylen Moplen RP398V jest przeznaczony do produkcji cienkościennych pojemników o dużej pojemności (kilkadziesiąt lub nawet znacznie powyżej stu litrów), które są stosowane w gospodarstwach domowych oraz do produkcji innych pojemników i wyrobów użytkowych.

Gatunek ten charakteryzuje się najwyższą płynnością spośród wszystkich gatunków polipropylenu random oferowanych aktualnie przez BOPS. Dodatkowo, użyty najnowszej generacji środek nukleujący sprawia, że gatunek Moplen RP398V umożliwia poprawę warunków przetwórstwa i redukcję czasu cyklu w szybkim wtrysku, co może przyczynić się do podwyższenia produktywności.

Ulepszone właściwości optyczne Moplen RP398V, w połączeniu z niską tendencją do paczenia sprawiają, że jest on chętnie stosowany również w takich aplikacjach, jak etui na DVD i CD oraz wysokiej jakości wyroby użytkowe gospodarstwa domowego.

Wyświetlono: 1567

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej