Wiadomości

W MG chcą budowy elektrowni jądrowych

13.06.2010
W MG chcą budowy elektrowni jądrowych

Wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej oraz jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju i rozwój gospodarki były głównymi tematami panelu dyskusyjnego „Energetyka jądrowa: czy zdążymy przed blackoutem?”. Konferencja z udziałem Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanny Trojanowskiej odbyła się 10 czerwca 2010 r. w Gazowni Warszawskiej.

Wiceminister Trojanowska poinformowała, że bezpieczeństwo energetyczne kraju wymaga zapewnienia dostaw odpowiedniej ilości energii elektrycznej po rozsądnych cenach. - Szacujemy, że w perspektywie 20 lat będziemy zużywać nawet 202 TWh energii rocznie. Oznacza to, że musimy zwiększyć produkcję aż o 57% – powiedziała.
Dla zapewnienia dostaw na takim poziomie konieczne jest w jej opinii wybudowanie w Polsce elektrowni jądrowych, które uzupełnią bilans elektroenergetyczny. - W 2030 r. udział energii atomowej w strukturze paliw pierwotnych powinien stanowić blisko 16% – poinformowała podsekretarz stanu w MG.
Zdaniem wiceminister Trojanowskiej, budowa elektrowni jądrowych to największe wyzwanie w dziejach powojennej gospodarki. – Jego realizacja wymaga precyzyjnej nawigacji. Droga na skróty w tym procesie jest niedozwolona – podkreśliła. W MG trwają obecnie prace nad ustawami, które będą stanowić bazę prawną dla funkcjonowania sektora jądrowego w Polsce. Nowe przepisy uregulują takie obszary, jak: proces inwestycyjny, gospodarka wypalonym paliwem, likwidacja obiektów jądrowych, komunikacja ze społeczeństwem czy bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna.
Według Teresy Kamińskiej z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, budowa elektrowni jądrowych będzie mieć olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy regionu, w którym taki obiekt powstanie. - Kwestia pewnych i stabilnych dostaw energii elektrycznej jest jednym z elementów wpływających na decyzje inwestorów, lokujących swoje przedsięwzięcia w Polsce – wyjaśniła prezes PSSE. Jej zdaniem tylko zróżnicowanie źródeł energii, w tym energii atomowej, daje taką pewność.
Także były premier Janusz Steinhoff opowiedział się za budową elektrowni atomowej. - Jako poseł sejmu kontraktowego uczestniczyłem w podejmowaniu decyzji o wstrzymaniu inwestycji w Żarnowcu. Dziś decyzję polskiego rządu o wprowadzeniu energetyki jądrowej uważam za racjonalną – powiedział.

Wyświetlono: 955

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej