Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

​​​​​​​W Grupie Azoty uruchomiono nową wytwórnię tworzyw modyfikowanych

18.12.2019
​​​​​​​W Grupie Azoty uruchomiono nową wytwórnię tworzyw modyfikowanych

W Grupie Azoty w Tarnowie rozpoczęła działalność wytwórnia tworzyw modyfikowanych (compoundingu) o mocy produkcyjnej 50 tys. ton rocznie. Partnerem biznesowym i technologicznym projektu jest niemiecka firma Akro Plastic GmbH. Koszt inwestycji sięgnął 100 mln zł.

Poprzez modyfikację wytwarzanego w Tarnowie poliamidu oraz innych tworzyw w wytwórni będą powstawały specjalistyczne tworzywa modyfikowane, wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, przemyśle maszynowym, w budownictwie, elektronice i produkcji artykułów gospodarstwa domowego.

- To inwestycja, która wpisuje się w realizowaną od lat przez Grupę Azoty strategię przesuwania się od prostych produktów syntezy chemicznej do zaawansowanych i nowoczesnych materiałów, pozwalających lepiej zaspokajać potrzeby innowacyjnej gospodarki. Dzięki niej będziemy mogli realizować dużo większe i bardziej wymagające projekty odpowiadając na zapotrzebowanie naszych klientów na specjalistyczne tworzywa. W obszarze tworzyw konstrukcyjnych od lat konsekwentnie realizujemy strategię wydłużania łańcucha produktowego i zapewnienia najwyższej jakości na każdym jego etapie, począwszy od produkowanego w Tarnowie i Puławach kaprolaktamu, przerabianego na poliamid 6 w pełnym zakresie lepkości w Tarnowie i w niemieckim Guben, po różnego rodzaju zaawansowane tworzywa modyfikowane z dodatkami włókien szklanych lub węglowych, uniepalniaczy i szeregu innych substancji uszlachetniających, dających im unikalne właściwości – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Przypomniał on, iż Grupa Azoty jest największym w Polsce i jednym z wiodących europejskich producentów poliamidu 6, będąc jednocześnie w elitarnym gronie producentów w pełni zintegrowanych surowcowo. We wrześniu 2017 r. w Tarnowie uruchomiona została nowoczesna wytwórnia poliamidów o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton rocznie, dzięki czemu łączne moce wytwórcze tego tworzywa wzrosły do 170 tys. ton rocznie, bilansując się jednocześnie z produkcją kaprolaktmu.

W nowej wytwórni tworzyw modyfikowanych będą mogły powstawać jeszcze bardziej zaawansowane tworzywa, których jakość zapewnia wykorzystywanie najnowszych światowych technologii. Oferta tworzyw jest stale rozwijana dzięki ścisłej współpracy z klientami, własnemu zespołowi R&D jak również współpracy z wiodącymi polskimi instytucjami i zespołami naukowo-badawczymi.

- Produkcja nawozów jest i pozostanie podstawowym obszarem naszej działalności. Konsekwentnie dążymy jednak do optymalizacji portfela produktowego poprzez stałe ulepszanie aktualnych produktów i choćby takie inwestycje jak przejęcie Compo Expert pozwalające na wejście w całkiem nowy segment nawozów specjalistycznych. Ale stawiamy też na rozwój tworzyw, aby dywersyfikować przychody i rozwijać innowacyjne produkty. Właśnie dlatego w Tarnowie zrealizowaliśmy inwestycje związane z poliamidami i tworzywami modyfikowanymi, a w Policach budujemy wytwórnię polipropylenu – dodał prezes Wojciech Wardacki.

Wyświetlono: 898

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej