Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

W Basell Orlen Polyolefins rosną moce wytwórcze dla polipropylenu

06.05.2019
W Basell Orlen Polyolefins rosną moce wytwórcze dla polipropylenu

Basell Orlen Polyolefins zakończył projekt związany z rozbudową instalacji Spheripol, w której wytwarzany jest polipropylen. Nastąpiło podniesienie mocy wytwórczych o 20%, do 480 tys. ton rocznie. Tym samym nominalne moce produkcyjne dla poliolefin wzrosły do 900 tys. ton.

W Płocku BOP produkuje teraz 480 tys. ton polipropylenu, 320 tys. ton polietylenu wysokiej gęstości oraz 100 tys. ton polietylenu niskiej gęstości. Podniesienie mocy wytwórczej dla PP ma związek z zakończoną właśnie inwestycją PKN Orlen, jednego z dwóch udziałowców BOP, w Instalację metatezy, czyli produkcję propylenu.

- Za nami największy projekt inwestycyjny w BOP od czasu uruchomienia instalacji Spheripol oraz Hostalen we wrześniu 2005 r. Inwestycja ta wiązała się z rozbudową Platformy Logistycznej BOP w celu zapewnienia odpowiedniej przestrzeni magazynowej. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki tej inwestycji instalacja PP Spheripol w BOP stała się największą tego typu linią produkcyjną w Europie – powiedział Laurent Hautier, prezes zarządu i dyrektor generalny BOP.

- Zwiększenie potencjału PP jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na to tworzywo i stanowi kamień milowy w strategii rozwoju BOP. Zwiększone moce pozwolą nam zaspokoić potrzeby przetwórców, którzy są odbiorcami poliolefin pochodzących z naszej płockiej fabryki i umocnić naszą pozycję czołowego producenta i dostawcy polipropylenu w Polsce. Dzięki rozbudowanej farmie silosów na platformie logistycznej w Płocku, BOP może oferować rozwiązania, które wpisują się w widoczny już od paru lat rynkowy trend, jakim jest zwiększone zapotrzebowanie na dostawy luzem do odbiorców zlokalizowanych wokół naszych fabryk. Zapewnią nam one utrzymanie pozycji niezawodnego i solidnego dostawcy, który dostarcza odpowiedni produkt na czas, w formie preferowanej przez przetwórców - skomentował Jaap Rabou, członek zarządu, dyrektor sprzedaży w BOP.

Budowę istniejącej instalacji produkcyjnej Spheripol w Płocku rozpoczęto w 2003 roku i ukończono w 2005 r. Od tego czasu w BOP wyprodukowano ponad 4 mln ton polipropylenu. Spółka wytwarza kilkadziesiąt różnych gatunków PP: homopolimerów, kopolimerów heterofazowych oraz kopolimerów randomicznych. Stanowią one szeroką ofertę materiałów odpowiednich do wielorakich zastosowań.

Dzięki swym różnorodnym właściwościom, materiał ten jest wykorzystywany w szerokim zakresie wyrobów konsumenckich, np. twardych i miękkich opakowaniach, wyrobach tekstylnych, częściach samochodowych i rurach. Gatunki PP wytwarzane w Płocku w oparciu technologię Spheripol charakteryzują się bardzo wysoką czystością i powtarzalnością właściwości oraz zapewniają stabilne przetwórstwo.

Wyświetlono: 561

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej