Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Vitrosilicon podpisał długoterminową umowę z Solvay

22.12.2014

Spółka z Grupy Chemicznej Ciech, Vitrosilicon, podpisała długoterminową umowę na dostawy jednego ze swoich produktów – szklistego krzemianu sodu – do Solvay Advanced Silicas Poland z Gorzowa Wielkopolskiego.

Vitrosilicon to spółka zlokalizowana w Iłowej, na południowo – zachodnim krańcu Polski. Jej asortyment to produkty szklane (m. in. słoiki czy opakowania szklane) oraz chemiczne (szkło wodne sodowe i potasowe, szkliste krzemiany sodu i potasu).

Przedmiotem umowy są dostawy szklistego krzemianu sodu do zakładów Solvay Advanced Silicas Poland z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Porozumienie podpisane 22 grudnia 2014 r. obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jego dalszego przedłużenia. Szacunkowa wartość umowy w całym okresie jej obowiązywania to 550 mln złotych.

- Jest to przełomowa chwila dla takiej firmy, jak Vitrosilicon. Dzięki podpisanej umowie produkcja szklistego krzemianu sodu wzrośnie tam dwukrotnie, co będzie też miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jej wyniki finansowe. Uzgodnione warunki, w tym formuła cenowa, uwzględniają jednak interesy obu stron. Warto zauważyć, że mimo faktu, że z grupą Solvay konkurujemy na rynku sodowym, to tam, gdzie możemy współpracować czynimy to chętnie – zawsze w granicach obowiązującego prawa. Warunkiem podjęcia współpracy były bardzo solidne podstawy biznesowe – powiedział Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciech.

Solvay jest największym producentem sody kalcynowanej w Europie (Grupa Ciech jest na drugiej pozycji), zaś dostarczany jego zakładowi w Polsce półprodukt będzie poddawany dalszej obróbce, by finalnie znaleźć zastosowanie jako np. wypełniacz do opon i innych produktów.

- Zawarte porozumienie z tak wiarygodnym partnerem jak Solvay bardzo mnie cieszy. Perspektywa współpracy przez najbliższe dziesięć lat to dla nas duże wyróżnienie, ale również wyzwanie. Nie mam jednak wątpliwości, że mu sprostamy, a obie strony umowy będą z niej wyjątkowo usatysfakcjonowane – dodał Zenon Kozak, prezes zarządu Vitrosilicon.

Wyświetlono: 1422

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej