Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Uzdatnianie i oczyszczanie wody wspierają wzrost użycia węgla aktywowanego

23.02.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek węgla aktywowanego rośnie o 8,2% rocznie i osiągnie wartość sprzedaży w kwocie 8,2 mld dolarów w 2026 r. W głównej mierze to wzrost zapotrzebowania na węgiel aktywny w procesie filtracji wody oraz w procesie oczyszczania powietrza będą dynamizować rynek. To Azja ma największy udział w globalnym rynku węgla aktywnego. Jednak rosnące zapotrzebowanie na węgiel aktywny do uzdatniania wody oraz zaostrzające się przepisy związane z kontrolą emisji rtęci, prawdopodobnie wpłyną na zwiększone zapotrzebowanie na węgiel aktywny także w Ameryce Północnej i Europie.

Węgiel aktywowany (aktywny) jest substancją składająca się z tzw. węgla pierwiastkowego, który występuje w formie bezpostaciowej jako sadza. Częściowo ma postać drobnokrystalicznego grafitu. Do jego produkcji stosuje się różne surowce, m.in. łupiny orzecha kokosowego, drewno i węgiel. Można go również wytwarzać przy użyciu mniej konwencjonalnych surowców, tj. torfu, pestek z oliwek oraz pestek z innych owoców, paku węglowego (również naftowego), polimerów syntetycznych, odpadów celulozowych i złomowanych opon. Węgiel aktywny powstaje w oparciu o jedną z dwóch metod: aktywacji parą wodną i procesu aktywacji chemicznej. Aktywacja parowa jest metodą chętniej stosowaną.

Węgiel aktywny może być wytwarzany jako proszek, granulat, może być wytłaczany oraz występować w innych postaciach, w tym plastrach miodu i włóknach. Ponad 40% węgla aktywnego produkowane jest w postaci granulatu. Zdolność adsorpcyjna granulowanego węgla aktywnego czyni go idealnym do usuwania zanieczyszczeń z wody, powietrza, cieczy i gazów. Granulowany węgiel aktywowany można również łatwo reaktywować za pomocą utleniania termicznego. W skali świata na sproszkowany węgiel aktywny przypada ok. 35%. Po taki sproszkowany węgiel aktywny sięga się w procesie uzdatniania i oczyszczania wody oraz przy oczyszczaniu ścieków.

Obecnie węgiel aktywny znajduje wzięcie w wielu aplikacjach. Ponad 35% węgla aktywnego służy do oczyszczania wody i ścieków. W uzdatnianiu wody poprawia on smak i zapach oraz redukuję ilość chloru i wzrost katalityczny. Jest stosowany przede wszystkim w oczyszczaniu wody miejskiej, oczyszczaniu środowiska i gospodarowaniu ściekami w oczyszczaniu wody w budynkach mieszkalnych. Węgiel aktywny jest również wykorzystywany w obróbce gazów i substancji chemicznych.

Dodatkowo ok. 30% węgla aktywowanego produkowanego na świecie jest wykorzystywane w zastosowaniach związanych z oczyszczaniem powietrza i gazu. Węgiel aktywny jest używany w przemysłowej obróbce powietrza w celu wychwycenia toksycznych zanieczyszczeń, tj. pierwotnych lotnych związków organicznych (LZO), pojawiających się w zakładach naftowych, produkcyjnych i przetwórstwa chemicznego. Węgiel aktywny jest również z powodzeniem stosowany w produkcji żywności i napojów, przemysłowych substancji chemicznych, w farmaceutykach, górnictwie i przemyśle motoryzacyjnym. Coraz większą popularność zyskuje w produktach kosmetycznych i do pielęgnacji osobistej. Bywa też katalizatorem złota metalicznego.

Głównymi graczami na rynku globalnym są Cabot Corporation; Calgon Carbon Corporation; Osaka Gas Chemicals Co., Ltd. oraz HAYCARB (PVT).

Tagi


węgiel
Wyświetlono: 1135

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej