Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Univar przejmuje firmę Nexeo

18.09.2018
Univar przejmuje firmę Nexeo

Wielka akwizycja na globalnym rynku dystrybucji chemikaliów. Firma Univar przejmuje jednego ze swoich największych konkurentów, jakim jest przedsiębiorstwo Nexeo. Wartość transakcji to 2 mld dolarów.

W wyniku dokonanego przejęcia Univar będzie drugim największym światowym dystrybutorem chemikaliów ze spodziewanymi przychodami na poziomie o 12,5 mld dolarów rocznie. Liderem w branży wciąż pozostanie Brenntag, ze sprzedażą rzędu 14,1 mld dolarów, ale różnica między potentatami znacząco się zmniejszy. Przed zawarciem umowy przychody Univaru za 2017 r. wyniosły bowiem 8,3 mld dolarów. Portfolio Univaru umożliwia obsługiwanie niemal pełnego zakresu rynków docelowych. Największe wartości pod względem sprzedaży uzyskuje spółka kierując swoją ofertę na rzecz odbiorców wywodzących się z takich branż, jak kleje i powłoki (14% przychodów), rolnictwo (10%), produkcja chemiczna (10%), przemysł spożywczy (7%), przemysł kosmetyczny (5%). Zatrudnia Univar ok. 9 tys. osób i posiada ponad 600 jednostek dystrybucyjnych zlokalizowanych w 31 krajach. Aż 56% swoich przychodów uzyskał w minionym roku w Stanach Zjednoczonych, zaś na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki było to 22% przychodów.

- Mamy przed sobą cel, jakim jest stworzenie czołowego światowego dystrybutora chemikaliów. Wspólnie będziemy napędzać wzrost wartości dla akcjonariuszy dzięki największej sprzedaży chemikaliów notowanej na rynku w Ameryce Północnej, a także najszerszej ofercie produktów i najbardziej wydajnej sieci dostaw w naszej branży. Oczekujemy, że transakcja zacznie przynosić zyski i wpływy pieniężne, począwszy od pierwszego pełnego roku od jej zamknięcia, a także pomoże nam wygenerować 100 mln dolarów rocznych oszczędności w kosztach operacyjnych w trzecim roku po jej zamknięciu oraz już natychmiast zredukuje roczne nakłady inwestycyjne o 15 mln dolarów – powiedział  David Jukes, szef firmy Univar.

Być może jedną z konsekwencją tego przejęcia będzie wyjście Nexeo z dystrybucji tworzyw sztucznych, która to odpowiadała dotychczas za ponad 40% jego przychodów. Univar zatrudni zewnętrznego doradcę do zbadania zasadności pozostania w tym biznesie lub jego zbycia. Do tej pory bowiem Univar unikał dystrybucji tworzyw sztucznych, koncentrując się na innych obszarach rynku chemicznego. Firma przekonuje, że atuty dystrybutorów chemikaliów i tworzyw sztucznych powinny być inne, więc łączenie tych dwóch aktywności jest mało skuteczne. Bez tworzyw sztucznych łączne przychody spółek Univar i Nexeo wyniosłyby około 10,5 mld dolarów.

Wyświetlono: 608

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej