Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Unilever zapowiedział przełom w recyklingu czarnych tworzyw

26.09.2019

Specjaliści firmy Unilever opracowali nową technologię, która ma za zadanie umożliwić lepsze sortowanie i recykling czarnych tworzyw sztucznych.

- Czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu. Powodem jest pigment „carbon black” używany do barwienia butelek, który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni wykorzystywanej do sortowania odpadów. W konsekwencji maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony tworzyw trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. Nowa technologia opracowana przez Unilever umożliwi odpowiednie sortowanie czarnego plastiku i tym samym włączy go do obiegu zamkniętego – tłumaczą przedstawiciele koncernu.

Unilever jest pionierem badań nad opracowaniem nowej receptury czarnego pigmentu, używanego do produkcji butelek z polietylenu o wysokiej gęstości dla kosmetyków. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej formuły, pigment stanie się widoczny dla skanera w trakcie sortowania.

Opakowania oparte na nowej metodzie są już wprowadzone w Wielkiej Brytanii w sklepach kosmetycznych. Opakowania takie składają się w 30% z tworzywa z recyklingu.

- W trosce o ochronę środowiska Unilever postanowił podzielić się innowacyjną formułą z innymi. We współpracy z RECOUP, czyli wiodącym organem w recyklingu tworzyw sztucznych oraz takimi partnerami w zarządzaniu odpadami, jak Veolia, Viridor, Suez i TOMRA, przeprowadzono badania, które dowiodły, że nowy pigment jest możliwy do wykrycia w zakładach recyklingu materiałów. Zobowiązaliśmy się, by do 2025 roku wszystkie nasze opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania, a także do wykorzystania większej ilości materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach naszych produktów. W Wielkiej Brytanii chcemy przyspieszyć te procesy. Opracowana technologia przybliża nas do spełnienia naszych założeń i wnosi znaczący wkład do realizacji celów paktu o zrównoważonym wykorzystywaniu tworzyw – podkreśla Sebastian Munden, dyrektor generalny Unilever w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Wyświetlono: 659

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej