Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty

28.10.2020

W ostatnim roku koncern Unilever zwiększył wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu opakowań do 75 tys. ton i planuje podwoić tę liczbę w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Unilever, właściciel m.in. takich marek, jak Dove, Domestos, Knorr, Cif, czy Magnum, podsumował kolejny rok działań związanych z redukcją odpadów tworzyw sztucznych. Firma znacznie zwiększyła wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

W ubiegłym roku Unilever zobowiązał się do znaczącej redukcji tworzyw w swoim portfolio. Co więcej do 2025 r. o połowę zmniejszy zużycie dziewiczych tworzyw, redukując zużycie opakowań z tworzyw sztucznych o ponad 100 tys. ton i zwiększając wykorzystanie surowca pochodzącego z recyklingu. W ciągu roku firma:

  • zwiększyła wykorzystanie tworzyw pochodzących z recyklingu opakowań do blisko 75 tys. ton*, co stanowi ponad 10% używanych przez nią tworzyw. To duży krok w realizacji celu, który zakłada, że do 2025 r. Unilever stosować będzie co najmniej 25% tworzyw pokonsumenckich (PCR) w opakowaniach swoich produktów. Firma spodziewa się też, że wykorzystanie tworzyw PCR podwoi się w ciągu następnych 12 miesięcy;
  • wprowadziła innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do całkowitego ograniczenia użycia tworzyw. Jednym z nich jest zastosowanie nadających się do recyklingu pojemników na lody, wyprodukowanych na bazie papieru. Rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić około 4,5 tys. ton tworzyw;
  • kontynuowała prace nad stworzeniem i testowaniem nowych modeli biznesowych, związanych z opakowaniami wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania;
  • opracowała szczegółowe plany dla poszczególnych krajów, dotyczące zbierania i przetwarzania opakowań tworzywowych w ilości większej niż ta, którą wprowadza na rynek.

– Kultura produktów jednorazowych i związane z nią modele biznesowe niestety nadal dominują w naszym życiu i niszczą naszą planetę. Mimo trudnych warunków nie możemy jednak zapominać o skali problemu zanieczyszczenia tworzywami. Bardzo ważne jest, abyśmy we współpracy z innymi producentami branżowymi wciąż ograniczali liczbę zużywanych przez nas tworzyw sztucznych i efektywnie przechodzili na gospodarkę o obiegu zamkniętym – mówi Alan Jope, CEO Unilever.

Wyświetlono: 521

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej