Nowości - Przemysł opakowaniowy ze świata

Unilever: nowa metoda recyklingu odpadów tworzyw sztucznych

16.08.2017
Unilever: nowa metoda recyklingu odpadów tworzyw sztucznych

Firma Unilever wprowadza nową technologię recyklingu saszetek z tworzyw sztucznych. Technologia o nazwie CreaSolv została opracowana wraz z niemieckim Instytutem Inżynierii Procesowej i Opakowaniowej (Fraunhofer IVV) i inspirowana jest rozwiązaniem stosowanym w recyklingu telewizorów.

Jak informuje Unilever, każdego roku sprzedawane są miliardy saszetek jednorazowego użytku. Ich popularność wynika z wygody i uniwersalności wykorzystywania. Umożliwiają one konsumentom kupowanie małych ilości produktów. Niestety brak jest odpowiedniej kontroli gospodarowania odpadami, co sprawia, że zużyte saszetki stają się problemem środowiskowym. Dlatego też firma zaangażowała się w pracę nad technologią recyklingu.

Technologia CreaSolv została dostosowana do metody oddzielania bromowanych środków zmniejszających palność ze zużytych polimerów urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Podczas tego procesu tworzywo jest odzyskiwane z saszetki i wykorzystywane ponownie do produkcji nowych opakowań produktów Unilever.

- Dzięki nowej technologii, po raz pierwszy możemy zrealizować recykling polimerów z używanych, wieloskładnikowych saszetek. Naszym celem jest udowodnienie zarówno rentowności ekonomicznej, jak i korzyści środowiskowych wynikających z procesu CreaSolv. Jak wskazują obliczenia, jesteśmy w stanie odzyskać 6 kg czystych polimerów takim samym wysiłkiem energetycznym, jaki wymaga wytworzenie 1 kg pierwotnego polimeru – powiedział Andreas Mäurer, dyrektor ds. Recyklingu Tworzyw Sztucznych w Fraunhofer IVV.

Opracowanie innowacyjnej technologii jest jednym z elementów ambicji Unilever, zakładającej, że do 2025 r. firma przestawi się w całości na opakowania w pełni odnawialne.

Wyświetlono: 6203

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej