Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Unilever i Beiersdorf najpopularniejszymi dostawcami dezodorantów w Europie

11.10.2018
Unilever i Beiersdorf najpopularniejszymi dostawcami dezodorantów w Europie

Obecnie rynek dezodorantów w Europie Zachodniej jest trzecim największym na świecie w ujęciu regionalnym, ustępując rynkowi w Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej. Zmiana ogólnego trybu życia na bardziej aktywny, połączona z coraz bardziej zaawansowanymi zwyczajami higienicznymi sprawiły, że Europa Zachodnia jest bardzo interesującym miejscem dla producentów dezodorantów.

Według Euromonitor International, w 2017 r. rynek dezodorantów w Europie Zachodniej osiągnął wartość 4,6 mld dolarów. Ta grupa produktowa odnotowała stosunkowo powolny wzrost ze względu na dojrzałość rynku i porównywalnie wysoką konkurencyjność. Sprzedaż w latach 2012-2017 była stabilna pod względem przychodów.

Analizując poszczególne grupy produktowe zauważono, że dezodoranty w aerozolu cały czas pozostają najpopularniejszym rodzajem produktów, wybieranym przez użytkowników, niezależnie od lokalizacji. Natomiast dezodoranty w kulce są częściej wybieranym rozwiązaniem na mniejszych rynkach. Coraz częściej okazuje się, że konsumenci poszukują tzw. „czystszych” list, jeśli chodzi o skład produktowy. Kluczowy staje się dla nich brak w składzie takich składników jak glin oraz alkohol. Dodatkowo z roku na rok zauważa się rosnącą popularność rozmaitych formatów dezodorantów, która różni się w zależności od regionu, a nawet kraju. Przykładowo spray’e są mniej popularne na rynkach skandynawskich, gdzie konsumenci preferują wersję dezodorantów w kulce.

Jeśli chodzi o producentów, to firmy Unilever i Beiersdorf w dalszym ciągu dominują na zachodnioeuropejskim rynku dezodorantów. Udziały procentowe obu firm rosną z roku na rok.

Wśród wprowadzanych innowacji pojawiają się dezodoranty często występujące w całkowicie nowych formatach produktów, typu dezodoranty w postaci stałej, w sztyfcie, kremie (m.in. francuskiej marki Lamazuna). Są one jednocześnie produktami naturalnymi i/lub organicznymi, a nawet wegańskimi. Zauważa się również tendencję związaną ze zmiana tradycyjnych kanałów sprzedaży na te mniej tradycyjne. Przykładowo hiper- i supermarkety tracą swoją dominującą rolę na rzecz kanałów nietradycyjnych. Wśród ważnych wyzwań spotyka się również takie, iż obecnie producenci i dostawcy dezodorantów muszą szybko reagować na coraz większą świadomość cenową wśród konsumentów, odpowiednio dostosowując do niej swoje oferty produktowe.

Wyświetlono: 1400

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej