Wiadomości - Chemia budowlana ze świata

Unikalne właściwości głównym trendem napędzającym branżę silikonów

14.05.2019
Autor: Anna Jarosik
Unikalne właściwości głównym trendem napędzającym branżę silikonów

Trendy na rynku silikonów

Silikony mogą być dziś utożsamiane z trendem, jakim jest energooszczędność. Badania naukowe i komercyjne potwierdzają, że zastosowanie nawet stosunkowo niewielkiej ilości silikonu w danym układzie lub rozwiązaniu przyczynia się do dużych oszczędności energii. W jaki sposób się to odbywa?

Przykładowo, silikony tak popularne, jeśli chodzi o stosowanie ich w szybach zespolonych przynoszą imponujące korzyści w związku z ograniczoną emisją gazów cieplarnianych. Współczynnik emisyjny dla każdej tony CO2 emitowanego podczas produkcji wyrobu silikonowego finalnie zostaje zredukowany o 27,7 w przypadku zastosowania okien zespolonych. Również niewielkie ilości, jeśli chodzi o dodatki silikonowe, które biorą udział w procesie wytwarzania tworzyw sztucznych, m.in. pianek poliuretanowych stosowanych do izolacji termicznej budynków, rurociągów, urządzeń i sprzętu, zarówno grzewczego, jak i chłodniczego, mają znaczący wpływ na ogólną poprawę efektywności energetycznej całego układu. Silikon w postaci płynnej jest dodawany w procesie produkcji tworzyw sztucznych, aby zapewnić lepsze parametry izolacyjne (w przypadku pianek poliuretanowych), a także wyższą wydajność, tym samym obniżając koszty.

Innym trendem w branży silikonów jest coraz powszechniejsze wykorzystywanie powłok silikonowych, których celem jest trwała ochrona obiektów zabytkowych.

Przykładowo fakt taki ma miejsce w przypadku posągów znajdujących się na Wyspie Wielkanocnej, delikatnych rzeźb typowych dla gotyku brabanckiego (ratusz w Brugii), ale też Statuy Wolności w Nowym Jorku i Tower Bridge w Londynie. Obecnie silikony umożliwiają także realizację jednych z najbardziej spektakularnych projektów architektonicznych. Wykonanie nieprzerwanych ścian ze szkła i metalu na drapaczach chmur nie byłoby możliwe bez ich udziału.

Ponadto choćby szklenie strukturalne wykorzystujące silikonowe szczeliwo, charakteryzujące się bardzo dobrą przyczepnością do materiałów budowlanych, jest stosowane w przypadku dość rozległych przestrzeni w szklanej konstrukcji. Wszystkie te cechy są typowe dla nowoczesnej architektury. Zresztą badania nad szerszym wykorzystaniem silikonów nie ustają. Prowadzone są działania nad dalszą poprawą innowacyjności silikonów w kierunku architektury jeszcze bardziej przyjaznej dla środowiska naturalnego.

Rynkowe wykorzystywanie silikonów

Silikony są jednymi z tych materiałów, dla których możliwości stosowania rosną z roku na rok.

Profesjonaliści związani z branżą budowlaną, niezależnie od tego czy budują nowe obiekty, czy remontują stare, wciąż potrzebują wydajnych i ekonomicznie opłacalnych silikonów do szerokiej gamy zastosowań. Silikony są dziś używane do formułowania farb, powłok, tworzyw, materiałów wiążących, uszczelniaczy, izolatorów kablowych, a także do formowania architektonicznego. Ze względu na fakt, że silikony łatwo poddają się różnego rodzaju procesom przetwórczym (wytłaczanie, formowanie, wtrysk ciekły) można z nich wykonać wiele elementów do niemal nieograniczonej liczby zastosowań. Stąd, jeśli chodzi o przemysł budowlany, to poza popularnymi zastosowaniami uszczelniającymi można je dodatkowo spotkać w innych produktach, np. tych bazujących na kauczuku silikonowym. Z niego to produkowane są m.in. uszczelki do okien i drzwi, elementy amortyzujące, tłumiące czy odbojnice.

Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami na bazie silikonu oraz coraz szersze możliwości stosowania sprawiają, że w kolejnych latach znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na nie.

Taki kierunek rozwoju rynku będzie obserwowany zarówno w regionach rozwiniętych gospodarczo, tj. w Europie i Ameryce Północnej, jak również w regionach, gdzie obecna dynamika rynku i wzrost gospodarczy jest większy, tj. w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej.

Wyzwania na rynku silikonów dla branży budowlanej

W tej chwili jednym z największych wyzwań dla branży silikonów jest wysoka niepewność dostaw surowca, z którą to zmagają się producenci. Zapotrzebowanie na surowce do produkcji silikonów oraz ich ceny zależą od kilku czynników, tj. kursu wymiany walut, środków i działań podejmowanych w ramach ochrony środowiska naturalnego i od kosztów energii.

W skali świata to Chiny są jednym z najważniejszych producentów i dostawców surowców do produkcji silikonów. Często jednak kluczowi gracze, z siedzibą w Chinach, nie są w stanie spełnić wymogów związanych z ochroną środowiska narzuconych przez przepisy międzynarodowe. W związku z tym zmuszeni są do wstrzymywania produkcji, zwłaszcza podczas dochodzeń rządowych. Powoduje to czasowe niedobory surowców na rynku, co jednocześnie skutkuje wzrostami cen.

Z tego tytułu firmy produkujące silikony, a bazujące na dostawach z Chin, żyją w dużej niepewności. Takie bowiem utrudnienia w dostępności surowców i związane z tym wzrosty cen silikonów są praktycznie niemożliwe do przewidzenia. W efekcie producenci silikonów nie są w stanie podjąć działań wyprzedzających oraz zabezpieczyć się przed brakiem surowca. Wpływa to negatywnie na ich zdolność do planowania długoterminowego.

Wyświetlono: 2584

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej